Skuadra juaj e Zemres : SHKUMBINI kush tjeter... :)

Dinamo 3-1 SHKUMBINI Empty Dinamo 3-1 SHKUMBINI

Mesazh nga polskaALB Sat Aug 30 2008, 11:36

DINAMO-SHKUMBINI

30.08.2008, ora 17:00

Stadiumi “Selman Stėrmasi”, Tiranė

Gjyqtar: Mentor Sopjani (Durrės)

Bilanci: 35 ndeshje; 19 fitore Dinamo, 9 barazime, 7 fitore Shkumbini. Golat: 48-22.

Edituar pėr herė tė fundit nga polskaALB nė Sun Aug 31 2008, 10:13, edituar 1 herė gjithsej

Mesazh nga polskaALB Sat Aug 30 2008, 11:40

Dinamo – Mesfushori Hetlem Ēapja e konsideron si humbje nėse Dinamo do tė barazojė me Shkumbinin nė Tiranė. Sulmuesi Sabino Plaku mund tė debutojė nga minuta e parė kundėr peqinasve. Mbrojtėsi i majtė serb Danilo Nikoliē firmosi pėr njė vit me opsion edhe pėr njė vit tjetėr me Dinamon. Njė gjė e pazakontė ndodhi tė enjten nė shtėpinė blu, mesfushori Igli Allmuēa u pickua nga grenxat dhe pėrfundoi nė spital, ku morri pesė serume.

SHKUMBINI – Fitorja 4-1 me Bylisin i ka bėrė optimist tė gjithė nė kampin peqinas. Mbrojtėsi Lorenc Pashja premton se Shkumbini nuk do tė dalė pa pikė nga “Selman Stėrmasi”. Sulmuesi gjirokastrit Nora, autori i golit tė parė nė sezonin 2008-2009, synon tė shėnojė edhe kundėr Dinamos. Rizvanolli nuk luan kundėr Dinamos pėr shkak tė kartonit tė kuq tė marr kundėr ballshiotėve.

Formacionet e mundshme :

Dianamo : Kotorri,Sina, Graniē,Pisha,Ferraj,Daja,PoēiĒapja,Jusufi,Plaku,Petriēeviē.

SHKUMBINI : Llani,Pashja ,Xhyra,Gallo,Grami,Turdiu,Shenaj, Byzhyti, Nora,Dervishi,Mustafaj.

Dinamo 3-1 SHKUMBINI 20080830124956top-kembe
    Zllakto Daliē me buzėqeshje tė rikthyer. Trajneri kroat i Dinamos arriti fitoren e parė nė Superligė. 3-1. Pikėrisht ndaj Shkumbinit, qė njė javė mė parė kishte shkatėrruar Bylisin 4-1.

Tri pikė, qė i dhanė 17-herė kampionėve tė Shqipėrisė, bashkėkryesimin me Tiranėn, qė nga ana e saj fitoi 1-0 me Teutėn nė Shijak.

Nė njė takim tė ndjekur nga shumė tifozė tė ardhur nga Peqini e nėn sytė e trajnerit tė Kombėtares, Ari Han, ishte kroati Frane Petriēeviē, qė firmosi nė minutėn e 8-tė jo vetėm golin e tij tė parė nė Superligė (i dyti bashkė me atė nė finalen e Superligės), por dhe golin e parė tė Dinamos nė sezonin 2008-2009.

Goli i shpejtė provokoi nervozizėm nė radhėt e peqinasve. Nė minutėn e 9-tė mbrojtėsi veteran i Shkumbinit, Alpin Gallo frenoi nė mėnyrė tė parregullt sulmuesin e Dinamos jashtė zonės, Sabino Plaku, dhe duke qenė lojtari i fundit i peqinasve gjyqtari Mentor Sopjani (njė ish-gardian nė burgun e Peqinit) e ndėshkoi me tė drejtė me karton tė kuq ish-lojtarin e tė treja skuadrave tė kryeqytetit.

Pak minuta mė pas edhe njė karton tė verdhė pėr Mikel Bizhuti. Petriēeviē, Plaku e Allmuēa goditėn nga larg portėn e Ervin Llanit, por pa mundur tė ndryshojnė shifrat 1-0 tė 45 minutave tė para.

Fraksioni i dytė me entuziast pėr blutė, teksa ishte mesfushori Igli Allumuēa, protagonisti i madh. Ish-lojtari i Partizanit dhuroi njė asist tė mrekullueshėm e sulmuesi Sabino Plaku, i cili nuk e pati tė vėshtirė tė shėnonte golin e dytė nė minutėn e 58-tė. Goli i parė nė kampionati i ish-sulmuesit tė HamKamit nė Norvegji.

Nė tė 75’, Allmuēa hodhi mjeshtėrisht njė top drejt zonės sė Llanit, dhe aty sfera e devijua nga Xhyra i Peqinit, i kontaktuar tėrthorazi edhe nga Sabino Plaku. Njė gol ndoshta me dy autorėsi, por qė ēoi befasisht shifrat nė 3-0.

Mė bukur se kaq nuk mund tė shkonte pėr Dinamon pėrballė njė kundėrshtari qė luajti qė nga minuta e 9-te me dhjetė lojtarė.

Por, gjithsesi Shkumbini nuk u largua nga vizita e parė nė kryeqytet pa shijen e golit, kur Gjata realizoi golin e nderit nė minutėn e parė shtesė (91’). Kjo ishte fitorja e 20-tė e Dinamos nė 36 takime, kundrejt vetėm 9 fitoreve tė peqinasve (9 barazime).

Pas dy javėsh pushim, pėr shkak tė ndėrprerjes sė kampionatit pėr llogari tė ndeshjeve ndėrkombėtare tė pėrfaqėsueses sonė, nė javėn e tretė Dinamo do tė pėrballet nė Kavajė me Besėn, ndėrsa Shkumbini do tė presė nė shtėpi Teutėn.