Trasferohemi ne www.Ksshkumbini.com

www.Ksshkumbini.Info


  Ismaili: Shkumbinin e dua ne Evrope.

  Share
  avatar
  stilltoni
  Admin
  Admin

  Male Numri i postimeve : 301
  Vendndodhja : Itali
  Profesioni : Student
  Skuadra juaj e Zemres : Shkumbini
  Registration date : 26/06/2007

  Ismaili: Shkumbinin e dua ne Evrope.

  Mesazh nga stilltoni prej Tue Dec 30 2008, 20:13


  Fundi i pjesės sė parė tė sezonit i detyron tė gjithė tė bėjnė njė bilanc dhe pėr Shkumbinin ky bilanc ėshtė i kėnaqshėm.
  Kėtė e konfirmon vetė presidenti i peqinasve, Xhavit Ismali, i cili nė njė intervistė pėr “Shqip” ka folur jo vetėm nė lidhje me zhvillimet nė ekipin e tij, por edhe mbi ata qė kanė prekur sė fundmi sportin shqiptar nė pėrgjithėsi. Ndėrkohė qė na rrėfen edhe dėshirėn e tij tė madhe: Shkumbini nė Kupat e Evropės.

  Cili ėshtė qėllimi juaj nė kėtė sipėrmarrje te Shkumbini?

  Prej rreth dy vjetėsh nė krye tė Shkumbinit, qėllimi im ėshtė tė formoj njė “ekip”. Megjithatė them se deri diku ia kam arritur qėllimit: kam formuar njė grup, nuk e di nė kam formuar akoma njė ekip, sepse tė formosh njė ekip duhet ende shumė punė.
  Pėr kėtė jam munduar tė ndėrtoj infrastrukturėn e duhur dhe tė punoj me njerėzit e pėrshtatshėm. Qėllimi im ėshtė ta ēoj Shkumbinin nė kupat e Evropės, tė kėnaq gjithė publikun e zjarrtė tė kėtij qyteti dhe mė gjerė. Besoj se do ta realizoj kėtė.

  Njė qėndrim tuajin nė lidhje me financimet nė futbollin shqiptar.

  Biznesi im ėshtė ndėrtimi dhe dua tė merrem vetėm me pjesėn time. Sigurisht, i bėj thirrje shtetit dhe gjithė dashamirėsve tė futbollit, qė tė mbėshtesin bizneset qė sponsorizojnė sportin. Ėshtė e pamundur tė vazhdohet kėshtu, pa ndihmėn e shtetit.

  Qeveria po diskuton ligjin pėr “Shoqėritė aksionere” nė sport...

  Jam i interesuar pėr ēdo gjė qė ėshtė ligjore. Kur ka ligje, gjėrat shkojnė mirė, sepse do tė kemi njė situatė mė stabėl. Duke qenė biznesmen, mund tė them se njė gjė funksion kur kthehet nė biznes.
  Nėse futbolli kthehet nė shoqėri aksioniere, atėherė zhvillimi do tė jetė mė i madh. Nė tė kundėrt, kėta sponsorė do tė harxhojnė ato para qė kanė dhe do tė largohen.

  Cilat janė pikat e dobėta e tė forta tė skuadrės suaj?

  Pika e dobėt ėshtė mungesa e besimit te vetvetja. Shikoj se lojtarėve u mungon ky besim. E kanė tė vėshtirė tė besojnė se njė qytet i vogėl mund tė bėhet i fortė.
  Sado qė jam pėrpjekur ta injektoj kėtė besim, nuk ia kam arritur akoma qė t’i bėj tė ndihen tė barabartė me ekipet e kryeqytetit, pasi ende kundėrshtarin e shikojnė nga fanella. Nuk jam dakord me kėtė mendėsi. Mendimi im ėshtė: kush punon fiton.
  Ky ėshtė parimi im bazė nė ēdo lloj fushe, i vlefshėm edhe pėr futbollin. Ndėrsa pikė e fortė ėshtė shpirti i fortė i garės, qė tregojnė kur luajnė nė fushėn e tyre dhe mbėshtetja e madhe e njė publiku tė zjarrtė, mė tė zjarrtit nė tė gjithė futbollin shqiptar.

  Cili ėshtė objektivi i Shkumbinit nė kėtė sezon?

  Pretendimi i Shkumbinit pėr kėtė sezon ėshtė tė arrijė njė vend nderi nė klasifikim, pėr t’u pėrfaqėsuar nė Kupat e Evropės dhe trofeu i Kupės sė Shqipėrisė.

  Mendoni se e keni organikėn pėr ta arritur kėtė objektiv?

  Na duhen disa pėrforcime nė janar. I kemi evidentuar pikat e dobėta tė pjesės sė parė tė kampionatit. Tani do tė riparojmė defektet.

  Cilat janė repartet ku ju do tė bėni pėrforcime?

  Na duhet njė mbrojtės, njė mesfushor dhe njė sulmues.

  Puna e trajnerit Magani a i ka pėrmbushur kriteret tuaja?

  Kemi njė trajner shumė dashamirės, qė ka punuar goxha nė ngritjen e tij profesionale. Jam shumė i kėnaqur me punėn e tij.

  Njė gjykim pėr pozicionin aktual nė renditje...

  Nuk jam i kėnaqur, duhet tė ishim mė lart. Kjo pėr faj tė mungesės sė besimit te vetvetja.

  Pse thuhet gjithmonė qė Peqini ėshtė fusha mė e vėshtirė?


  Fusha e Peqinit ėshtė e vėshtirė mė shumė pėr shkak tė tifozerisė sė zjarrtė, e cila ėshtė mjaft e mobilizuar nė raste ndeshjes. Dhe skuadra e ka njė pikė tė fortė, ndeshjet brenda. Vitin e kaluar ka pasur disa fenomene jo tė hijshme, tė cilat ne i kemi dėnuar me forcė, tė tjerat i ekzagjerojnė kundėrshtarėt.

  A mendoni se kampionati ėshtė i pastėr?

  Si nė ēdo fushė tjetėr, edhe futbolli mund tė mos jetė 100% i pastėr, por mund tė them se nė krahasim me vitet e tjera, ėshtė mė i pastėr. Pėr pastėrtinė nuk ka njėsi matėse. Ekziston opinioni pėr njė futboll jo tė pastėr, por ėshtė pak i ekzagjeruar. Tė gjithė, nė bashkėpunim me FSHF-nė dhe MTKRS-nė, duhet tė insistojmė tė ngremė mekanizmat kontrolluese dhe ndėshkuese nė sport pėr minimizimin e fenomeneve tė kėqija.
  Top-Channel
  29/12/2008 09:35

   Ora ėshtė Sun Jun 24 2018, 04:11