Trasferohemi ne www.Ksshkumbini.com

www.Ksshkumbini.Info


  KUPA E BOTES 2010 / AFRIKA E JUGUT

  Share
  avatar
  LuAnIBarDhEKalTer
  Moderator
  Moderator

  Male Numri i postimeve : 116
  Registration date : 22/09/2007

  KUPA E BOTES 2010 / AFRIKA E JUGUT

  Mesazh nga LuAnIBarDhEKalTer prej Mon Nov 26 2007, 18:15

  Shqipėria nė grupin e hekurt te zones europiane ne Boterorin 2010  Tė gjithė e konsiderojnė “grupi i hekurt” e nėntė grupeve tė zonės europiane pėr eliminatoret e Kampionatit Botėror, pasi nė Grupin 1 takohen tre gjigantė: Portugalia, Suedia, Danimarka, qė do tė luftojnė midis tyre pėr dy vendet e para, por dhe pėrfaqėsuese ambicioze si Hungaria, Shqipėria e Malta, qė do tė synojnė nga ana e tyre pėr njė performancė sa mė tė mirė. Shqipėria ėshtė e 38-ta nė Europė, dhjetė vende mė lart se Malta, e 48-ta, ndaj sė cilės duket se do tė luftojmė edhe pėr tė ndarė vendet 5-6.

  PORTUGALIA - Nėnkampionia nė fuqi e Europės e ka mundur Shqipėrinė nė tri ballafaqimet e deritanishme: 2 zyrtare (3-0, 2-0) dhe njė miqėsore (5-3). Nė kujtesė ka mbetur njė fakt i hidhur: Neptun Bajko dha dorėheqjen nga posti i trajnerit tė Kombėtares shqiptare pikėrisht pas humbjes 3-0 nė “Qemal Stafa”, mė 9 tetor 2006, ku ish-trajneri i Partizanit, e ndjeu veten tė tradhėtuar nga lojtarėt e tij. Edhe Astrit Hafizi dėshtoi nė ballafaqimitn e dytė duke humbur 2-0 nė Lisbonė. Ballafaqimi i tretė prodhoi 8 gola nė miqėsore, kur nė bankinė ishte Brigeli. Adrian Aliaj shkėlqeu pėr dy golat e tij, ndėrsa portieri Strakosha “shkėlqeu” pėr gafat e tij, aq sa u pėrfol se dhe ndeshja kishte njė rezultat tė parafiksuar. Portugalia ka disa emra tė mėdhenj nė radhėt e saj si Kristiano Ronaldo, i cili aktivizohet te Manēester Junaitid, por kombėtarja luzitatane drejtohet edhe nga njė trajner kampion bote, siē ėshtė “Fili i madh”, braziliani Luis Felipe Skolari. Renditja aktuale nė Europė: 6 (1241 pikė)

  SUEDIA – Emri i Zlatan Ibrahimoviē, lojtarit mė tė paguar nė kampionatin italian dhe sė shpejti edhe nė botė, me 11 milionė euro pagė sezonale ėshtė e vetmja kėnaqėsi qė mund tė kemi ėn “Qemal Stafa” nga skuadra suedeze, duke i shtuar edhe njė dozė tė lehtė “shurupi” nga fitorja 2-1 nė miqėsoren 18 shkurtit 2004, kur nėn drejtmin e bankinės kuqezi ishte Hans Peter Brigeli. Nė eliminatoret e fundit pėr Euro 2008, Suedia siguroi njė vend pėr nė finalet e Austrisė e Zvicrės pasi zuri vendin e dytė nė grupin F, pas Spanjės, por duke lėnė pas Danimarkėn, njė tjetėr skuadėr e grupit 1 nė eliminatoret e Kampionatit Botėror 2010. Kjo ishte hera e pestė rresht qė Suedia merr pjesė nė finalet e dy turneve tė mėdha: Europian dhe Botėror. Trajneri Lars Lagerbak. Renditja aktuale nė Europė: 17 (853 pikė)

  DANIMARKA – Legjenda e madhe e trajningut shqiptar, Loro Boriēi, ėshtė tekniku i parė shqiptar qė ėshtė pėrballur me Danimarkėn, por dhe dėshmimtar i humbjes sė thellė 4-0, mė 29 qershor 1963. Ndeshja e kthimit, katėr muaj mė pas, rezultoi njė kryevepėr e jo e tij, por e Zuber Konēit, i cili ka regjistruar edhe fitoren e vetem kundėr danezėve (1-0) me golin e legjendės shqiptare Panajot Pano. Nė katėr tė tjerat kemi pėsuar humbje. Pėr eliminatoret e Kupės sė Botės 1994: 4-0 Shqipėri 4-0 dhe 1-0 nė stolin kuqezi ka qenė, Bejkush Birēe. Ndėra pėr eliminatoret e Kupės sė Botės 2006: 2-0 dhe 3-1, ku golin e nderit me anė tė Erion Bogdanit. Nė drejtimin e pėrfaqėsueses shqiptae ishte Hans Peter Brigel. Pėrfaqėsuesje daneze vazhdon tė mbetet nė duart e trajnerit Morten Olsen. Ka njė grup lojtaresh qė e njohin mirė lojėn e njeri-tjetrit si Tomason, Helveg, Kroldrup, Poulsen, Jorgensen dhe Romedahl, danezet jane nje prej pretendenteve per te fituar kualifikimin ne Boterorin 2010. Trajner Morten Olsen. Renditja aktuale nė Europė: 22 (797 pikė)

  HUNGARIA – Takimi i parė kundėr tyre ėshtė zhvilluar 50 vjet mė parė, mė 20 gusht 1947, ku pėsuam njė humbje tė pastėr 3-0 pėr Kampionatin e Europės Qėndrore, kur pėrfaqėsuesja jonė drejtohej nga Ljubosha Broēiē. Ndeshja e kthimit (23.05.1948) prodhoi njė barazim 0-0. Nė bankinėn kuqezi ishte trajneri Adem Karapici. Ballafaqimi i tretė dhe i fundit regjistroi edhe humbjen mė tė thellė tė Shqipėrisė nė njė ndeshje ndėrkombėtare: 12-0, mė 24 shtator 1950. Njė ndeshje katastrofike qė nuk ka nevojė pėr koment, nga ana jonė, teksa nga pala hungareze konsiderohet ende njė kulm. Finalistja e Kampionatit Botėror 1954 ėshtė shumė larg emrit tė saj tė dikurshėm. Nė eliminatoret e fundit tė Euro 2008 ndodhej nė grupin C dhe sė bashku edhe Maltėn ndanė vendet e parafundit dhe tė fundit. Hungaria grumbulloi nė 12 takime 12 pikė (Shqipėra 11 nė 12 takime). Trajner Peter Varhidi.Renditja aktuale nė Europė: 30 (581 pikė)

  MALTA - Kundėr kėsaj skuadre kemi dhe statitistikat qė peshojnė nga ana jonė: 3 fitore nė pesė ballafaqime. Katėr trajnerė shqiptarė: Bajko, Hafizi, Zhega (2 herė) dhe i fundit Bariē janė ndeshur kundėr skuadrės ishullore. Teorikisht ekipi mė i dobėt i grupit tonė, ndaj tė cilit kemi fituar edhe nė miqėsoren e fundit: 3-0, mė 22 gusht 2007. Malta bėri njė paraqitje modeste nė grupin C, duke u renditur e fundit (me 5 pikė). Skuadra malteze e drejtuar nga ēeku Dushan Ficel ka nė radhėt e saj shumė pak futbollistė qė luajnė nė kampionate profesioniste, mė i njohuri ėshtė sulmuesi Mifsud, qė luan me Koventrin nė kategorine e dytė angleze. Trajner Dushan Ficel. Renditja aktuale nė Europė: 48 (183 pikė)

  Shqipėria me ekipet e grupit 1

  Me Portugalinė

  09.10.1996/ Tr.: Neptun Bajko

  Shqipėri-Portugalia 0-3 (El. Kamp.Europian)

  07.06.1997/ Tr.: Astrit Hafizi

  Portugalia-Shqipėri 2-0 (El. Kamp.Europian)

  11.10.2003/ Tr.: Hans P.Brigel

  Portugali-Shqipėri 5-3 (Miqėsore)

  Bilanci: 3 takime;

  0 fitore, 0 barazim, 3 humbje

  Me Suedinė

  05.11.1988/ Tr. Shyqyri Rreli

  Shqipėri-Suedi 1-2 (El.Kupa e Botės)

  08.10.1989/ Tr.: Shyqyri Rreli

  Suedi-Shqipėri 3-1 (El.Kupa e Botės)

  18.02.2004/ Tr.: Hans P.Brigel

  Shqipėri-Suedi 2-1 (Miqėsore)

  Bilanci: 3 takime;

  1 fitore, 0 barazim, 2 humbje

  Me Danimarkėn

  29.06.1963/ Tr.: Loro Boriēi

  Danimarkė-Shqipėri 4-0 (El. Kamp.Europian)

  30.10.1963/ Tr.: Zyber Konēi

  Shqipėri-Danimarkė 1-0 (El. Kamp.Europian)

  02.06.1993/ Tr.: Bejkush Birēe

  Danimarkė-Shqipėri 4-0 (El. Kupa e Botės)

  08.09.1993/ Tr.: Bejkush Birēe

  Shqipėri-Danimarkė 0-1 (El. Kupa e Botės)

  09.10.2004 / Tr.: Hans P.Brigel

  Shqipėri-Danimarkė 0-2 (El. Kupa e Botės)

  08.06.2005/ Tr.: Hans P.Brigel

  Danimarkė-Shqipėri 3-1 (El. Kupa e Botės)

  Bilanci: 6 takime;

  1 fitore, 0 barazime, 5 humbje

  Me Hungarinė

  20.08.1947/ Tr.: Ljubisha Broshiē

  Hungari-Shqipėri 3-0 (Kam. Europės Qėndrore)

  23.05.1948/ Tr.: Adem Karapici

  Shqipėri-Hungari 0-0 (Kam. Europės Qėndrore)

  24.09.1950: Tr.: Ludovik Jakova

  Hungari-Shqipėri 12-0 (Miqėsore)

  Bilanci: 3 takime;

  0 fitore, 1 barazim, 2 humbje

  Me Maltėn

  16.08.1995/ Tr.: Neptun Bajko

  Maltė-Shqipėri 2-1 (Miqėsore)

  06.02.1998/ Tr.: Astrit Hafizi

  Maltė-Shqipėri 1-1 (Kupa Rothmans)

  10.02.2000/ Tr.: Medin Zhega

  Maltė-Shqipėri 0-1 (Kupa Rothmans)

  15.11.2000/ Tr. Medin Zhega

  Shqipėri-Maltė 3-0 (Miqėsore)

  22.08.2007/ Tr.: Oto Bariē

  Shqipėri-Maltė 3-0 (Miqėsore)

  Bilanci: 5 takime;

  3 fitore, 1 barazim, 1 humbje


  _________________
  avatar
  polskaALB
  Admin
  Admin

  Male Numri i postimeve : 578
  Age : 33
  Vendndodhja : Warsaw / Poland
  Profesioni : Studenti
  Skuadra juaj e Zemres : SHKUMBINI kush tjeter... :)
  Registration date : 26/06/2007

  Re: KUPA E BOTES 2010 / AFRIKA E JUGUT

  Mesazh nga polskaALB prej Tue Sep 02 2008, 11:59

  SHQIPERI-Suedi

  6 shtator,ora 18:45 ne Stadiumin Kombetar Qemal Stafa


  _________________

   Ora ėshtė Sat Nov 17 2018, 14:02