Trasferohemi ne www.Ksshkumbini.com

www.Ksshkumbini.Info


  RENDITJA E FIFA-se

  Share
  avatar
  polskaALB
  Admin
  Admin

  Male Numri i postimeve : 578
  Age : 32
  Vendndodhja : Warsaw / Poland
  Profesioni : Studenti
  Skuadra juaj e Zemres : SHKUMBINI kush tjeter... :)
  Registration date : 26/06/2007

  RENDITJA E FIFA-se

  Mesazh nga polskaALB prej Thu Aug 23 2007, 18:46

  Shqipėria, edhe nje kat mė lart nė FIFADuket se “statistikat” e pėrmuajshme tė FIFA-s e kanė marrė me sy tė mirė Shqipėrinė. Kombėtarja kuqezi, qė sot luan ndeshjen miqėsore me Maltėn, vetėm ngjitet nė arenėn botėrore tė futbollit ku listohen 207 federata futbolli, anėtare tė FIFA-s.

  Pėrfaqėsuesja jonė nė renditjen botėrore tė FIFA-s pėr muajin gusht (tė publikuar dje) ėshtė ngjitur edhe me njė vend dhe tani ndodhet nė vendin e 66-tė. Shqipėria ka marrė njė bonus prej 8 pikėsh prej ekspertėve tė statistikave tė FIFA-s dhe tashmė edhe nė muajin korrik 2007 ndodhemi nė kuotėn e 462 pikėve.

  Jo pak pėr njė ekip modest si ky i yni, por qė gjithsesi ia vlen tė evidentohet nė mesin e artė europian, kur ndodhemi nė zonėn UEFA nė vendin e 30-tė nga 53 federatat e anėtarėsuara nė qeverinė europiane tė futbollit. “Objektivi im ėshtė ta ēoj Shqipėrinė nė vendin e 60-tė nė fund tė kėtyre eliminatoreve dhe tė synojmė qė nė Botėrorin e vitit 2010 tė zėmė vendin e dytė nė grup”, - tha Bariē nė Durrės, gjatė konferencės pėr shtyp pėrpara ndeshjes me Maltės, nė “Qemal Stafa”. Njė objektiv qė ėshtė nė rrugėn e realizimit. Renditja mė e mirė e Shqipėrisė nė epokėn Bariē me sistemin e ri tė llogaritjes ėshtė ajo e muajit gusht 2006, kur ndodheshim nė vendin e 62. Nė janar Shqipėria ndodhej nė vendin e 86-tė dhe vendi i 66-tė do tė thotė se brenda tetė muajve kemi “ngjitur” 20 vende nė garėn e madhe botėrore. Shqipėria ndodhet menjėherė pas Hungarisė qė ka vetėm dy pikė mė shumė se ne (vendi 65, 464 pikė). Pas vendit tonė nė renditjen botėrore ndodhet Maqedonia me 448 pikė (vendi i 68).  Holanda, kreu i Grupit G  Nga ekipet e tjera nė grupin tonė (G) eliminator pėr Euro 2008, Holanda zbriti njė vend dhe tani ndodhet nė tė shtatin (1211 pikė). Rumania mbeti nė vend numėror njė vend dhe tani ndodhet nė vendin e 13-tė (1090 pikė). Bullgaria, qė renditet e dyta nė Grupin G, ėshtė ngjitur njė pozicione dhe tani ndodhet nė vendin e 29 (856 pikė). Bjellorusia ėshtė ngjitur dy vende dhe tani ndodhet nė vendin e 69-tė (438 pikė). Sllovenia ėshtė rrėzuar me gjashtė vende dhe ndodhet nė tė 94-in (357). Luksemburgu nuk ka lėvizur nga vendi i 174-t me 44 pikė.  Renditja FIFA

  7 Holanda, 1211 pikė

  13 Rumania, 190 pikė

  29 Bullgaria, 856 pikė

  66 Shqipėria, 462 pikė

  69 Bjellorusia, 438 pikė

  94 Sllovenia, 357 pikė

  174 Luksemburgu, 44 pikė

  Renditja UEFA

  5 Holanda, 1211 pikė

  10 Rumania, 190 pikė

  21 Bullgaria, 856 pikė

  30 Shqipėria, 462 pikė

  32 Bjellorusia, 438 pikė

  39 Sllovenia, 357 pikė

  50 Luksemburgu, 44 pikė

  Renditjet e Shqiperise gjate vitit 2007

  * Gusht, vendi 66

  * Korrik, vendi 67

  * Qershor, vendi 69

  * Maj, vendi i 78

  * Prill, vendi 77

  * Mars, vendi 88

  * Shkurt, vendi 87

  * Janar, vendi 86


  _________________

   Ora ėshtė Mon Jun 18 2018, 18:42