Trasferohemi ne www.Ksshkumbini.com

www.Ksshkumbini.Info


  Cfar mendoni per organizimin e futbollit ne ekipet e moshave

  Share

  Admin
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 37
  Registration date : 26/06/2007

  Cfar mendoni per organizimin e futbollit ne ekipet e moshave

  Mesazh nga Admin prej Mon Dec 17 2007, 16:58

  Shume skuadra shqiptare kan probleme me ekipet e moshave . nuk ka as financime , as fusha sportive. kjo vjen si pasoje e mos interesimit te organeve kompetente ne kete drejtim. cfare mendoni ju per kete ceshtje, ku qendron problemi?

  Admin
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 37
  Registration date : 26/06/2007

  Re: Cfar mendoni per organizimin e futbollit ne ekipet e moshave

  Mesazh nga Admin prej Mon Dec 17 2007, 16:58

  Tirana, njė fushė pėr 190 mijė banorė, rekord negativ nė EuropėBledar KUKA


  Gjithkush apo shumėkush e ka mendjen pėr ecurinė e kombėtares sė tė rriturve apo tė klubeve mė tė njohur nė vend, por ndėrsa legjionarėt tanė dalin tė stėrviten nė komplekset supermodernė nė Europė, nė Tiranė rreth 5 000 futbollistė nga 10 deri nė 19 vjeē pėrbalten nė disa tė ashtuquajtura fusha. Njė fjali tepėr e gjatė hyrėse, por ia vlen tė lodhesh pak nė lexim pėr tė mėsuar njė tė vėrtetė tė trishtueshme.

  Mė 1990, nė kryeqytetin shqiptar me 250 mijė banorė kishte 13 fusha me pėrmasa tė rregullta, njėlloj si fushat e stadiumeve, ndėrsa sot 17 vjet tė shkuara, kanė mbetur vetėm 4. Po po, katėr. Qyteti ėshtė trefishuar (tė paktėn), por fushat janė zhdukur njėra pas tjetrės. Mesatarja ėshtė njė pjesėtim i thjeshtė aritmetik, tepėr domethėnės dhe shumė ogurzi pėr tė ardhmen e futbollit nė kėtė vend: Njė fushė pėr 187.5 mijė banorė. Nuk besohet tė ketė ndonjė qytet nė Europė, tė paktėn, me njė mesatare kaq mizore.

  Nė njė bisedė me njė funksionar tė FSHF-sė, Millan Baēi, ky tė numėron fushat e dikurshme. “Kanė qenė 13 fusha, - pohon Baēi, - te Shkolla Teknologjike, te ish-Shkolla e Partisė, te Farmacia 10, te “Ali Demi” kanė qenė dy tė tilla, te shkolla “Bajram Curri”, prapa Shkollės sė Bashkuar, nė Laprakė, nė Kombinat, te shkolla “11 janari” (sot “Edit Durham”), te Pallati i Pionierėve dhe dy anekset e stadiumeve, “Qemal Stafės” dhe “Selman Stėrmasit”.

  Stuhisė sė ndėrtimeve kanė mundur t’i shpėtojnė vetėm anekset e stadiumeve, fusha e Laprakės, ajo e Kombinatit dhe njėra nga fushat e “Ali Demit”. Diku betoni ka ēarė tokėn pėr tė ndėrtuar pallate, diku ėshtė bėrė treg dhe nė njė vend tjetėr ėshtė ndėrtuar Kadedralja e Shėl Palit.

  Tashmė fėmijėt dhe trajnerėt qė i stėrvisin ata i janė vėrsulur kodrave tė liqenit artificial nė juglindje tė qytetit. “Ne kemi plot 126 ekipe, - shprehet Baēi, - nė tė cilėt bėjnė pjesė rreth 4 500 apo 5 000 futbollistė. Pėr tė gjithė kėta kemi nė dispozicion vetėm 3 fusha tė mbetura nė gjendje tė mjeruar dhe vetėm njė fushė tė pėrshtatshme”. Kjo “lule” e vetme pranvere nė mes tė dimrit ndodhet nė Laprakė, ku kompania turke e ndėrtimit, “Gintash” mori pėrsipėr rikonstruktimin e saj me bar artificial, ndėrsa iu dha leja pėr tė ndėrtuar kompleksin e saj tė pallateve.

  Nė Ligjin pėr Sportin, neni 31 i tij shkruan tė zezėn mbi tė bardhė se “objektet sportive jepen me koncesion apo privatizohen, me kusht qė tė mos u ndryshojė destinacioni, nė pėrputhje me ligjin nr.7973, datė 26.7.1995 “Pėr koncesionet dhe pjesėmarrjen e sektorit privat nė shėrbimet publike dhe infrastrukturė”. Por letrat ku ėshtė shkruar ky ligj mund tė pėrdoren pėr ēfarė do gjėje tjetėr pėrveēse pėr tė shpėtuar fushat dhe lojėn shumė tė dashur pėr fėmijėt e Tiranės.  E Shtune, 15 Dhjetor 2007

   Ora ėshtė Thu Dec 13 2018, 19:07