Trasferohemi ne www.Ksshkumbini.com

www.Ksshkumbini.Info


  “Reali? Mė dukej si njė han!

  Share
  avatar
  polskaALB
  Admin
  Admin

  Male Numri i postimeve : 578
  Age : 33
  Vendndodhja : Warsaw / Poland
  Profesioni : Studenti
  Skuadra juaj e Zemres : SHKUMBINI kush tjeter... :)
  Registration date : 26/06/2007

  “Reali? Mė dukej si njė han!

  Mesazh nga polskaALB prej Thu Aug 23 2007, 18:42

  “Reali? Mė dukej si njė han!

  “Drejtori sportiv Mijatoviē ėshtė totalisht fals dhe e kuptova qė do tė mė shkarkonin ditėn e festės sė titullit. Ronaldo? Shembulli mė negavit nė stėrvitje, i kundėrti i Raulit”  “Shah mat” Realit, vetėm nė dy lėvizje. Duke udhėtuar nga Marabela nė Milano, mbyllja e pushimeve dhe nisja e kursit tė ri televiziv, njė etapė qė do ta shohė protagonist si njė komentues ndeshjesh dhe opinionist, Fabio Kapelo, tė hėnėn nė mbrėmje, ėshtė ndalur nė Madrid, nė ish?qytetin e tij, kur ishte trajner i Realit. Dhe, me siguri, i ėshtė drejtuar njė restoranti tė njohur pėr tė ngėrė njė gatim tradicional “Tēistu”, nė shoqėrinė e drejtorit tė tė pėrditshmes sportive “Marca”, Eduardo Indas, dhe kryeredaktori i gazetės, Huan Injacio Gajardo, pėr njė diskutim tė gjatė, e para intervistė nė spanjisht, pas shkarkimit nga pankina e Realit. I qetė, i ashpėr dhe i vendosur, Kapelo ka rrėfyer tė vėrtetat e tij, duke zbuluar edhe gjėra interesante. Me stil dhe ironi, “arma” e tij mė e fortė.

  Surpriza ? “Nuk prisja qė tė mė shkarkonin, sepse gjėrat qė mė thonin Mijatoviēi dhe presidenti Kalderon ishin tė tilla: “do tė vazhdojmė bashkė, mos u shqetėso pėr atė qė thonė gazetat, ne jemi kėtu, tė bashkuar”. Tė gjitha fjalė qė i morri era. Vetėm premtime, por asgjė e vėrtetė. Mendoja se krahu i djathtė i presidentit, pėrgjegjėsi teknik, thoshte tė vėrtetėn, por... gėnjejte. Mė mashtronte mua dhe Franko Baldinin, qė kishte njė ofertė tė mirė nga njė ekip tjetėr dhe Pedja i thoshte: “Jo, ti do tė qėndrosh kėtu, tė gjithė do tė qėndrojmė”. Mendoj se shkarkimi i njė trajneri ėshtė diēka qė ndodh, por Baldini nuk kishte asnjė faj, kishte bėrė njė punė tė mrekullueshme”.

  Lamtumira ? “Mė telefonoi Mijativoēi pėr tė mė thėnė se raporti ynė mbyllej pėrfundimisht. Presidenti nuk mė tha kurrė, asgjė. Nga ai nuk ndihem aspak i tradhėtuar, sepse ka idetė e tij dhe nuk mund ta kundėrshtoj. Por, Mijatoviē, qė ishte shoku im, qė mė tha tė mos shqetėsohesha, mė mashtroi. Dhe kjo gjė nuk ndodhi vetėm me mua, por me tė gjithė stafin, Galbatin, Nerin, Baldinin, Toni Granden...”.

  Nata e fundit ? “Gjatė festimeve nė “Bernabeu” kuptova se pėr mua gjithēka kishte marrė fund. Foli presidenti, foli kapiteni, foli gruaaj e Gutit... por mua nuk ma kaluan kurrė mikrofonin. Kur mbėrrita nė shtėpi i thashė gruas: “Laura, bėj gati valixhet, se do tė kthehemi nė Itali”.

  Dhomat e zhveshjes ? “Kur mbėrrita pėr tė parėn herė nė Madrid, nė dhomat e zhveshjes pashė njė atmosferė tė rėndė, njė skuadėr qė ishte ndarė nė dy klane. Kishte dy grupe qė grindeshin mes tyre, ēdokush me liderin e tyre, ēdokush qė i vinte fajin tjetrit nėse ndodhte diēka e gabuar. Nuk dua tė zbuloj emra dhe as tė hap polemika, duke parė se mė pas u bashkuam dhe me qetėsi dhe shpirt arritėm qė tė fitonim”.

  Ronaldo ? “Pėr Ronin ishte diēka erėndėsishme qė u largua nga Madridi. Njė ēlirim mendoj! Kuptova qė nuk i lejohej mė lojtarėve qė tė bėnin atė qė nuk dėshironin, qė nuk i pėlqente. Nuk dua tė futem nė jetėn private tė rij, por mund tė them se ishte shembulli mė negativ nė stėrvitje. Dhe, stėrvitjet pėr mua janė thelbėsore”.

  Lojtarėt ? “Raul ishte shembullor, njė kapiten qė duhet pasur zili. Pastaj, mendoj pėr Van Nistelroin, Kanavaron, Serxho Ramosin, lojtar i mrekullueshėm, por edhe pėr Kasijasin, Bekamin, Rejesin dhe Robinjon... tė gjithė. Guti ishte njė lojtar pėrcaktues, sepse sa herė qė futej nė lojė jepte mė tė mirėn”.

  Fati ? “Mund tė jesh me fat njė ditė, ndoshta blen njė biletė llotarie dhe fiton. Por, fati vjen me punė dhe uri, me bindje... ky ėshtė fati. Nė disa momente, e pranoj, ishim me fat, por nėse mendoj pėr ndeshjet, golat, atėherė them se e merituam titullin. Duhet tė japėsh mė tė mirėn”.  Spektakli ėshtė si arti

  Kur e pyesin nė lidhje me mungesėn e spektaklit te Reali i tij, fitore jo bindėse, por thjesht rezultative, Kapelo qesh dhe pėrgjigjet: “Mė nė fund ja ku erdhėm te kjo pyetje. Ishte e pashmangshme. Eshtė si puna e fatit: mendoni se mund tė fitosh pa luajtur bukur? Unė them se jo. Eshtė si arti. Disa pėlqejnė Pikasonė, absurdin, impresionizmin e Rotkos ose realitetin e Botiēelit. Barcelona ka cilėsi teknike absolute, ndaj luan shtruar dhe bukur. Ndėrsa unė kisha nė dispozicion futbollistė me aftėsi tė tjera. Sukses ėshtė kur arrin t’i nxjerrėsh mė tė mirėn lojtarėve qė ke”.  “Juve, rimerr Kanavaron, tė duhet!”

  “Nuk do tė harroj kurrė festėn pas titullit tė parė tė fituar nė Torino. Largimi i Moxhit dhe Xhiraudos mė detyroi tė hiqja dorė”  Nė Madrid shumė ndjejnė nostalgjinė e tij, sepse titulli qė i dhuroi Realit, nė vitin mė tė shėmtuar, me rivalen Barcelona nė formė, s’mund tė harrohet. Dhe, ndoshta janė atė qė nxirrnin shamitė e bardha, kur rezultatet mungonin. Por, njė tjetėr ish?klub i tij e kujton, edhe pse Kapelo nuk dėshiron tė ndalet te Juvetusi: “Largimi nga Torino nuk ishte i lehtė. Mendova shumė gjatė dhe morra njė vendim. Pasi u largua Moxhi, Xhiraudo dhe Betega mbeti nė hije, s’kishte kuptim qė tė qėndroja me krerėt e rinj. Doja tė ndėrtoja njė ekip universal, por mi prishėn planet”  Zoti Kapelo, ta nisim nga Italia dhe nga Juventusi, ish?ekipi juaj. “Calciopoli” ishte ndoshta surpriza mė e pakėndshme pėr ju. Ēfarė ndodhi nė atė sezon skandalesh?

  Ju lutem, vazhdoni me pyetjen tjetėr, s’jap pėrgjigje pėr kėtė. Flisni mė mirė me ata qė shkaktuan atė tėrmet.

  Kush janė ata?

  Eh, janė shumė emra, s’ka vend pėr tė gjithė, edhe pse Italia e di se si qėndron puna. Pranova tė gjitha vendimet, me qetėsi dhe urtėsi, edhe pse kisha tė drejtėn pėr t’u revoltuar. Mė hoqėn tituj, nuk ėshtė pak.

  Dakord. Ju keni fituar nė Milano, Romė, Torino dhe Madrid. Kush ėhstė kujtimi mė i bukur?

  Janė dy! Kur shėtita mbi autobuzin e Juventusit nėpėr gjithė qytetin e Torinos, mes njė turme tė ēmendur tifozėsh, pas titullit tė parė bardhezi dhe festa e Madridit, njė mrekulli e vėrtetė.

  U larguat nga Italia pas skandalit, por u kthyet sėrish. Pėrshtypjet tuaja? ?

  E keni gabim, e lashė me atmosferėn e Botėrorit tė fituar nga “axurrėt” dhe tani takohem me fitoren e Milanit nė Champions League. Do tė nis` njė sezon edhe mė i bukur.

  Milani ka rikthyer Emersonin nė Itali, por duket se edhe Kanavaro do tė pėlqente qė njė ditė qė Juventusi t’i telefononte...

  Tė gjithė e dinė se ēfarė mendoj pėr Emersonin dhe Kanavaron, sepse i kam pasur te Juventusi dhe, sė fundi, te Reali. Janė lojtarė tė mrekullueshėm dhe ēdo trajner do tė ishte i kėnaqur nėse do tė kishte nė skuadėr.

  Ranieri thotė: “Duam tė fitojmė sa mė shpejt tė jetė e mundur, por tė mos harrojmė se ky nuk ėshtė Juvehtusi i dy viteve mė parė”. A mund tė na flisni pėr atė skuadėr, tuajėn?

  Ishte njė skuadėr e ndėrtuar pėr tė fituar dhe nė vazhdimėsi. Asnjė triumf nuk do t’i kishte shpėtuar.

  Po tani?

  Pėr tė arritur kėtė Juventusi zgjodhi Ranierin dhe jam i kėnaqur pėr kėtė, sepse ka pėrvojėn e duhur. Shpresoj qė tė kthehet ekipi i madh, por do tė jetė e vėshtirė, pasi merkato tani kėrkon shumė shpenzime.

  Po Interi?

  Mbetet favorit pėr titull dhe nė fronte tė tjera.

  Milani?

  Milani ėshtė si Juventusi, ka shpirtin e duhur pėr tė fituar, nė ADN?nė.

  E ardhmja e Kapelos?

  Shpresoj tė stėrvis nė Angli... njė ditė.


  _________________

   Ora ėshtė Thu Dec 13 2018, 18:56