Trasferohemi ne www.Ksshkumbini.com

www.Ksshkumbini.Info


  MYNIH ‘58 Tragjedia dhe ėndrra e Manēesterit

  Share
  avatar
  stilltoni
  Admin
  Admin

  Male Numri i postimeve : 301
  Vendndodhja : Itali
  Profesioni : Student
  Skuadra juaj e Zemres : Shkumbini
  Registration date : 26/06/2007

  MYNIH ‘58 Tragjedia dhe ėndrra e Manēesterit

  Mesazh nga stilltoni prej Tue Feb 05 2008, 13:48

  MYNIH ‘58 Tragjedia dhe ėndrra e Manēesterit
  Ndėrgjegja ko
  mbėtare angleze
  nuk ishte mė e
  njėjta, teksa publiku i tronditur
  mėsoi nga ekranet e vegjėl
  televizivė tė kohės pėr
  tragjedinė qė kishte marrė
  jetėn e ajkės sė njė breazi tė ri
  futbollistėsh. Tetė lojtarė tė
  Manēester Junajtid vdiqėn nė
  tragjedinė e Mynihut, mė 6
  shkurt 1958, teksa avioni i
  tyre u pėrplas me pistėn. Shtatė
  prej tyre vdiqėn nė moment,
  ndėrsa i teti vdiq pas
  dy javėsh, nė spital. Njerėz qė
  mė parė nuk kishin qenė tė
  interesuar pėr futbollin filluan
  tė ndiqnin ndeshjet e
  Manēesterit, ndėrsa ata qė
  mė parė kishin qenė neutralė
  u bėnė tifozė tė tė kuqve.
  Lojtarėt qė i mbijetuan aksidentit,
  si Bobi Ēarlton, fituan
  njė vend tė veēantė nė zemrat
  e njerėzve, ndėrsa vetė
  Manēester Junajtid u shndėrrua
  nė njė ikonė qė simbolizonte
  shpresėn e rilindur
  nga hiri i tragjedisė.
  Skuadra e re e Mat Basbit,
  e mbiquajtur me dashuri
  “Busby Babes” nga ana e tifozėve,
  kampione e Anglisė
  mė 1956 e 1957, vdiq nė
  aeroportin e Munihut, tė
  mbuluar nga sqota, kur
  aeroplani dymotorėsh u pėrplas
  pas tentativės sė tretė pėr
  t’u ngritur nė fluturim.
  Shtatė lojtarė humbėn
  menjėherė jetėn, tė vrarė nga
  pėrplasja, ndėrsa pas dy javėsh
  u nda nga jeta edhe i teti,
  21-vjeēari Dunkan Eduards,
  zemra e skuadrės, i cili vdiq
  pėr shkak tė plagėve tė marra
  nė spitalin “Rechts der
  Isar” tė Mynihut. Ai ishte lojtari
  i tetė dhe pasagjeri i 23-tė
  qė humbi jetėn, nga 44 qė ishin
  gjithsej nė aeroplan.
  Tė rinjtė qė humbėn jetėn
  nė aksident ishin lojtari i kombėtares
  angleze dhe kapiteni
  i klubit, Roxher Bėrn, 28-
  vjeē; Edi Kolman, 21; qendėrsulmuesi
  i Anglisė, Tomi Tejlor,
  25; Mark Xhons, 24; David
  Peg, 22; lojtari i kombėtares
  irlandeze, Billi Uelan, 22;
  Xhof Bent, 25; dhe Dunkan
  Eduards, i cili, mė 1955, nė
  moshėn 18 vjeē, luajti pėr
  Anglinė, duke u bėrė lojtari
  mė i ri qė debutoi me Kombėtaren
  nė shekullin e 20-
  tė. Nė aksident vdiqėn edhe
  tre zyrtarė tė klubit, tetė
  gazetarė, pėrfshirė Frank
  Suift, ish-portier i Manēester
  Sititi dhe i Anglisė, piloti i
  dytė, njė anėtare e ekipazhit
  dhe agjenti i udhėtimit.
  Tani, nė 50-vjetorin e
  tragjedisė, trashėgimia e tyre
  jeton, a pazbehur nga koha.
  Nė 15 vjetėt e fundit, nėn
  drejtimin e Aleks Fergusonit,
  Manēesteri modern ka fituar
  Ligėn e Kampioneve, tri herė
  Kupėn e Anglisė dhe tė Ligės
  sė bashku, duke i kaluar disa
  herė arritjet e skuadrės sė
  pafat tė Mat Basbit.
  Megjithatė, ka njė pyetje qė
  kurrė s’ka gjetur pėrgjigje: A
  do tė kishin arritur tė njėjtat
  suksese djemtė qė humbėn
  jetėn para 50 vjetėsh?
  Ēarlton, i cili i mbijetoi
  aksidentit pėr t’u bėrė ndoshta
  futbollisti mė i famshėm i
  Anglisė, lulja qė lulėzoi nga
  ajo tragjedi. Ai beson se bashkė
  me shokėt e tij mund ta
  kishin ndaluar Realin tė fitonte
  pesėshen e Kupave tė
  Kampioneve dhe do tė ishin
  bėrė skuadra e parė angleze
  qė do tė kishte fituar Kupėn e
  Anglisė dhe tė Ligės sė bashku,
  ēka e arriti Totenhemi mė
  1961. Ēarlton beson se Anglia,
  me Eduards, Bėrn dhe
  Tejlor, mund tė kishte fituar
  Kupėn e Botės nė Suedi, mė
  1958, nė vend tė Brazilit. “Besoj
  vėrtet se do ta kishim fituar
  Kupėn e Kampioneve mė
  1958”, thotė Ēarlton, nė prag
  tė 50-vjetorit tė tragjedisė.
  “Kishim nxjerrė shumė
  mėsime nga pėrvojat e mėparshme
  nė Evropė. Mendoj
  se do tė ishim bėrė skuadra
  mė e mirė e Evropės pėr
  shumė vjet, pa e diskutuar
  fare Anglinė. Dhe kush e di
  se ē’mund tė kishte bėrė Anglia
  nė Kupėn e Botės nė Suedi.
  A mund tė kishim fituar
  ne? Me shumė gjasa, po”.
  Nė kohėn e aksidentit,
  “Busby Babes” ishin skuadra
  qė luante futbollin mė tė
  bukur nė Angli dhe pėr dy
  vjet radhazi kishte fituar titullin
  kampion. Basbi kishte
  sfiduar federatėn konservatore,
  duke e futur skuadrėn
  nė Kupėn e Kampioneve mė
  1956, kur arritėn deri nė
  gjysmėfinale, para se tė eliminoheshin
  nga Real Madrid.
  Nė 1957-’58, skuadra ishte
  pėrsėri nė Kupėn e Kampioneve,
  duke arritur ēerekfinalet.
  Mė 14 janar, Manēesteri
  mundi 2-1 Crvena
  Zvezdėn nė “Old Trafford”
  dhe nė 5 shkurt barazoi 3-3
  nė Beograd. Ishte ndeshja e
  fundit qė luajtėn...
  Pas njė periudhe dhimbjeje
  kolosale, teksa Basbi
  luftonte me vdekjen nė spital,
  njė skuadėr krejt e ndryshme
  zbriti nė fushė kundėr
  Shefild Wednesday, nė
  raundin e pestė tė FA Cup,
  nė prani tė 60 mijė
  shikuesve, mė 19 shkurt. Tė
  mbijetuarit e Mynihut Bill
  Foks dhe portieri Harri Greg
  ishin midis atyre qė fituan 3-
  0, pėr tė nisur udhėtimin e
  pabesueshėm drejt finales nė
  “Wembley”, nė maj, por pėrralla
  nuk pati fund tė luamtur,
  pasi Bolton i mundi 2-0.
  Basbi jetoi deri nė moshėn
  84 vjeē dhe vdiq mė 1994,
  por jeta e tij ndryshoi pas
  katastrofės. Dy herė ishte
  pranė vdekjes nė spital dhe
  pothuajse e qanė nė spital
  dhe mė vonė u betua se nuk
  do tė merrej mė me futbollin,
  por gruaja e tij, Xhin, i tha:
  “Mat, ti e di qė djemtė do tė
  donin qė ti tė vazhdoje”.
  Junajtid u ngrit pėrsėri dhe
  brenda njė dekade Basbi
  kishte ndėrtuar skuadrėn e
  re qė u bė anglezja e parė
  kampione e Evropės, kur
  mundi Benfikėn 4-1 nė
  “Wembley”, mė 1968.
  Mė vonė, Basbi e pėrshkroi
  atė mbrėmje si “momentin
  mė tė madh dhe tė paharrueshėm
  tė jetės sime... Nė
  ēastin kur Bobi Ēarlton ngriti
  lart Kupėn, u ēlirova. Mė
  lehtėsoi dhimbjen dhe ndjenjėn
  e fajit qė kisha qė e futa
  skuadrėn nė Evropė. Ajo
  kupė ishte justifikimi im”.
  Basbi nuk ishte nga ata
  burra qė derdhnin lotė, por
  shumė njerėz e panė tek
  qante atė ditė, mė 29 maj
  1968. Njė ėndėrr qė ai e mendoi
  tė vdekur bashkė me
  “Busby Babes” nė borėn e
  Mynihut, mė nė fund ishte
  bėrė realitet.

  panorama sport

   Ora ėshtė Sat Nov 17 2018, 13:57