Trasferohemi ne www.Ksshkumbini.com

www.Ksshkumbini.Info


  Kupa e Shqipėrisė: Kualifikohet Vllaznia, ndeshje ekstra Partizani-Flamurtari

  Share
  avatar
  stilltoni
  Admin
  Admin

  Male Numri i postimeve : 301
  Vendndodhja : Itali
  Profesioni : Student
  Skuadra juaj e Zemres : Shkumbini
  Registration date : 26/06/2007

  Kupa e Shqipėrisė: Kualifikohet Vllaznia, ndeshje ekstra Partizani-Flamurtari

  Mesazh nga stilltoni prej Tue Mar 17 2009, 12:18

  Mė nė fund i ėshtė dhėnė zgjidhja debateve tė shumta qė kanė lilndur nė Kupėn e Shqipėrisė, pas aktivizimit tė disa futbollistėve nė tė njėjtin kompeticion me dy skuadra tė ndryshme. Komisioni i disiplinės pranė FSHF-sė ėshtė mbedhur nė orėt e paradites sė tė hėnės pėr tė shqyrtuar ēėshtjen nė fjalė dhe pas mė shumė se 7 orė debat, ka marrė vendimin pėrfundimtar. Vllaznia merr fitoren 2-0 nė tavolinė, ndėrsa Partizani dhe Flamurtarin do tė zhvillojnė njė ndeshje shtesė, nė fushė asnjanėse, pėr tė pėrcaktuar gjysmėfinalisten e katėrt. Pėr tė arritur nė kėtė vendim ėshtė dashur konsulenca e jursitėve, qė e kanė shqyrtuar deri nė detaj ēėshtjen. Pėr tė pėrcaktuar se kush do tė kualifikohej nė dyshen Dinamo-Vllaznia ka qenė mė e lehtė marrja e vendimit, por problemi mė i madh u has nė dyshen Partizani-Flamurtari. Zgjidhja qė ka gjetur disiplina ka qenė origjinale. Meqenėse tė dy ekipet kanė pasur probleme me aktivizimin e lojtarėve, ėshtė vendosur tė luhet njė ndeshje shtesė nė fushė anjanėse, duke i hedhur poshtė tė dy takimet e luajtuar mė parė.
  Pra, deri tani kemi vetėm tri skuadra gjysmėfinaliste: Tirana, Shkumbini dhe Vllaznia, ndėrsa skuadra e katėrt do tė pėrcaktohet pas pėrballjes shtesė mes Partizanit dhe Flamurtarit.

  Ja vendimi i plote i Komisionit te Disiplines se FSHF

  Tiranė, mė 16.03.2009

  KOMISIONI I DISIPLINES

  VENDIM

  Komisioni i Disiplinės, i mbledhur sot mė 16.03.2009, mori nė shqyrtim kėrkesat ankimore tė paraqitura nga KF Vllaznia, KF Flamurtari dhe KF Partizani nė lidhje me ndeshjet e Kupės sė Shqipėrisė, tė zhvilluara mė dt 11.03.2009. Komisioni, pasi shqyrtoi ankesat e paraqitura, dėgjoi pėrfaqėsuesit e palėve tė interesuara, shqyrtoi dokumentacionin e ndeshjeve dhe pasi i diskutoi ēėshtjet nė tėrėsi, nė pėrfundim vendosi:

  1. Pranimin e kėrkesės ankimore tė KF Vllaznia pėr ndeshjen e vlefshme pėr Kupėn e Shqipėrisė, zhvilluar mė dt 11.03.2009, zhvilluar mes kėsaj skuadre dhe KF Dinamo. Komisioni vlerėson se aktivizimi nga KF Dinamo i lojtarit E.Bakaj nė ndeshjen e datės 11.03.2009 me KF Vllaznia, pėrbėn veprim nė shkelje tė nenit 36, pika 25, tė Rregullores sė Veprimtarisė Futbollistike Kombėtare tė FSHF, pasi ky lojtar, duke qenė se nė Kupėn e Shqipėrisė ėshtė aktivizuar mė parė me ekipin e Partizanit, nuk mund tė aktivizohej nga KF Dinamo nė ndeshjet e vlefshme pėr Kupėn e Shqipėrisė. Kjo pėr faktin se nė dispozitėn e sipėrcituar ėshtė i sanksionuar njė ndalim i tillė pėr aktivizim tė lojtarėve tė regjistruar mė parė me ekipe pjesmarrėse nė po tė njėjtin edicion tė Kupės sė Shqipėrisė. Nė kushtet kur nga KF Dinamo ėshtė kryer kjo shkelje, nė vėshtrim tė parashikimeve tė kėsaj dispozite rezulton se KF Dinamo ka aktivizuar

  njė lojtar, qė nuk lejohet tė luante nė kėtė aktivitet me kėtė ekip, rrethanė pėr tė cilėn mbėshtetur nė parashikimet e nenit 36/25, tė Rregullores sė

  Veprimtarisė Kombėtare tė FSHF-sė, nenit, 23/ 2 tė Kodit tė Drejtėsisė Sportive tė FSHF, e nenit 55 tė Kodit tė Disiplinės sė FIFA, nenit 14 tė Kodit tė Disiplinės sė UEFA, KF Dinamo humbet ndeshjen me rezultatin 2-

  0, nė favor tė KF Vllaznia.

  2. Mospranimin e ankesave tė KF Flamurtari dhe KF Partizani si tė pabazuara nė Rregulloret e FSHF, e nė Kodet e Disiplinės tė UEFA dhe FIFA.

  3. Nė vėshtrim tė parashikimeve tė nenit 36, pika 25 tė Rregullores sė Veprimtarisė Kombėtare tė FSHF-sė, duke qenė se KF Partizani ka aktivizuar nė ndeshjet e zhvilluara me KF Flamurtari, lojtarėt E. Bakalli dhe

  G. Gjondeda, ndėrsa KF Flamurtari ka aktivizuar lojtarin E. Merxha, tė cilėt kanė qenė pjestarė tė ekipeve tė tjera pjesėmarrėse nė kėtė edicion tė Kupės sė Shqipėrisė, nė referim tė kėsaj dispozite tė sipėrcituar, nenit 23/2 tė Kodit tė Drejtėsisė Sportive tė FSHF dhe nenit 14 tė Kodit tė Displinės sė UEFA, meqėnėse kėta lojtarė e kanė patur tė ndaluar pjesėmarrjen nė ekipe tė tjera nė Kupėn e Shqipėrisė pėr shkak tė regjistrimit tė tyre me skuadra tė tjera mė pare pjesmarrėse nė Kupė, tė dyja ekipet kanė kryer shkelje me pasojė parregullsinė e tė dyja ndeshjeve tė zhvilluara mes tyre.

  Pėr kėto arėsye, mbėshtetur nė parashikimet e nenit 43 tė Statutit tė FSHF, nenit 36, pika 25 tė Rregullores sė Veprimtarisė Kombėtare tė FSHF-sė, nenit 23/2 tė Kodit tė Drejtėsisė Sportive tė FSHF dhe nenit 14 tė Kodit tė Displinės sė UEFA, anulohet rezultati i tė dyja ndeshjeve tė zhvilluara midis tyre dhe urdhėrohet qė KF Flamurtari dhe KF Partizani, tė luajnė njė ndeshje tė vetme nė fushė asnjanjėse, tė vlefshme pėr Kupėn e

  Shqipėrisė. Ndeshja mes kėtyre dy ekipeve do tė zhvillohet nė datėn dhe vendin qė do tė komunikohet nga sektori i garave nė FSHF.

  Kundėr vendimit mund tė bėhet ankim brenda pesė ditėve nė Komisionin e Apelit.

  Mirepo, duhet te saktesojme se ky vendim nuk eshte mirepritur nga klubet e “penalizuara”. Konkretisht, Dinamo ka reaguar me force, duke mos e pranuar vendimin e Dispilines, qe e skualifikon ate. Presidenca e kampioneve ka pohuar se FSHF-ja ka marre nje vendim arbitrar, te pabazuar askund te rregullore, nderkohe qe tere fajin e ka vete. “Do te ndjekim te gjitha rruget e mundshme ligjore, brenda dhe jashte FSHF-se, per te kerkuar te drejten tone. Nuk e pranojme kurrsesi vendimin e dhene nga Dispilina. Ku e ka bazen ligjore, qe i jep Vllaznise fitoren ne tavoline 2-0, nderkohe qe pika dhe neni qe eshte reklamuar nga shkodranet nuk parashikon penalitete. Federata te marre masat ndaj vetes se saj, qe ka lejuar te behet kjo gje, edhe sezonin e shkuar te Kupes se Shqiperise, pastaj te penalizoje klubet, qe derdhin djersen ne fushen e lojes, harxhojne miliona para, dhe vjen nje moment, si ky, qe i hidhet gjithcka ne ere, vetem se zyrtaret e FSHF-se jane te paafte. Dinamo do ta kerkoje te drejten deri ne UEFA dhe FIFA, me njerezit e saj, juriste te nderuar, duke mos pranuar vendimin e dhene nga federata. Vendim, i cili, sipas nesh, eshte absurd dhe i pambeshtetur ne asnje rregullore te gares”.

  Po keshtu, ka reaguar edhe trajneri i Partizanit, Shpetim Duro: “Mesa duket, qe te shpetojne disa zyrtare te paafte te federates, qe kane gatuar tere kete mish-mash, po u hidhet faji klubeve. Partizani, moralisht e ligjerisht eshte i kualifikuar per ne gjysmefinale te Kupes. Kemi fituar ne fushen e lojes dhe per kete jemi te qete. Nese federata mendon se qe te kualifikohet Partizani, duhen luajtur 3 ndeshje, jo dy, kjo eshte pune tjeter. Personalisht di te them se jemi kualifikuar me merite, ndersa per gafat e rregulloreve e te tjera si keto, te mbaje pergjegjesi vete federata.”

  Te kenaqur kane reaguar pas vendimit te Komisionit te Disiplines drejtuesit e Vllaznise dhe te Flamurtarit. Ata kane thene se shkoi e drejta ne vend, por kane shtuar se duhen penalizuar edhe zyrtaret e vete FSHF-se, qe treguan paaftesine e tyre te plote ne zbatimin e rregullores se gares, duke lejuar dy sezone me radhe qe neni 36, pika 25 e rregullores, te shkilet me te dyja kembet nga klubet, nderkohe qe FSHF-ja “flinte gjume”.

  Sikurse duket, klubet e prekura, Partizani dhe Dinamo, nuk do ta lene me kaq, por do ta kerkojne te drejten, sipas tyre, deri ne UEFA dhe FIFA, por edhe ne KAS-in e Lozanes. Procedura keto qe mund te zgjasin, duke bere qe turi gjysmefinal i Kupes te vihet ne rrezik, sic eshte “hedhur ne ere”, ne fakt, tere ky aktivitet, per kete sezon.


  Sporti shqiptar

   Ora ėshtė Sun Jan 20 2019, 15:58