Trasferohemi ne www.Ksshkumbini.com

www.Ksshkumbini.Info


  Shkumbini “kėrcėnon” edhe nė kupė

  Share
  avatar
  stilltoni
  Admin
  Admin

  Male Numri i postimeve : 301
  Vendndodhja : Itali
  Profesioni : Student
  Skuadra juaj e Zemres : Shkumbini
  Registration date : 26/06/2007

  Shkumbini “kėrcėnon” edhe nė kupė

  Mesazh nga stilltoni prej Thu Mar 12 2009, 11:24


  Peqinasit do tė luftojnė nė tė dy frontet, duke pasur si qėllim daljen nė Europė
  Ekipi i Shkumbinit ka zhvilluar dje pasdite seancėn e fundit nė pėrgatitje pėr takimin e kthimit nė kupė me Besėn. Bardhekaltrit vijnė nė kėtė takim pas barazimit tė arritur 3 ditė mė parė nė kampionat me Flamurtarin, qė koincidon me rezultatin e ndeshjes sė parė tė turit pėrballė Besės dy javė mė parė.
  Nė kėtė takim, pėr mėnyrėn se si luajti, ekipi i Shkumbinit nė fakt meritonte mė shumė, por merita e Besės ishte qė diti ta shfrytėzojė mjaft mirė tė vetmin rast qė iu dha me anė tė Halitit nė fundin e takimit, atėherė kur nuk kishte mė kohė. Ky rezultat ėshtė mė i favorshėm pėr Besėn qė, pėrveēse ka barazuar, ka arritur tė shėnojė edhe gol nė fushėn kundėrshtare, por kjo nuk ėshtė e gjitha, sepse janė pėr t’u luajtur edhe 90 minuta.
  Nė kampin bardhekaltėr nuk mungon optimizmi, duke menduar se kualifikimi ėshtė ende i hapur, duke ia lėnė fushės sė lojės. Por mė tepėr sesa rezultatin, apo kualifikimin, Shkumbini pret dhe dėshiron tė zhvillohet njė ndeshje normale, pėr tė mos u pėrsėritur ngjarjet e ndeshjes pėr kampionatin e fazės sė dytė nė Kavajė, kur u dhunuan jo pak futbollistėt e drejtuesit peqinas.
  Shkumbini e dha mesazhin mė tė mirė nė ndeshjen e zhvilluar nė Peqin, ku jo vetėm nuk pati “hakmarrje”, por u tregua mikpritje e kulturė. Kjo ishte dhe fitorja mė e madhe qė arriti Shkumbini pėrballė Besės dhe qė vlente mė shumė se rezultati.
  “Shkojmė nė Kavajė pėr tė luajtur ndeshjen e kthimit, duke pasur pretendimet pėr tė arritur rezultatin pozitiv. Kupa ka qenė qė nė fillim nė objektivat e Shkumbinit dhe vazhdon tė jetė, pavarėsisht rezultatit tė ndeshjes sė parė. Kuptohet qė Besa ėshtė mė pranė, pasi ka barazuar, pėr mė tepėr ka shėnuar edhe gol, por pėr mua asgjė nuk ka pėrfunduar, janė edhe 90 minuta pėr t’u luajtur.
  Siē shėnoi Besa nė Peqin, mund tė shėnojmė edhe ne sot nė Kavajė,” - shprehet mbrojtėsi i Shkumbinit, Elton Grami.
  Tiranasi qė luan nė kėtė sezon me Shkumbinin, e argumenton kėtė duke njohur mirė forcėn dhe vlerat e ekipit tė tij, punėn e bėrė gjithė kohėn, qė veēanėrisht nė ndeshje tė tilla e rėndėsishme ėshtė qė arrin tė motivohet mė mirė.
  Apeli i Gramit, por edhe i gjithė ekipit e sportdashėsve peqinas bėhet pėr tė mos ndodhur si nė ndeshjen e parė nė Peqin, ku gjyqtari tė mos ia prishė bukurinė kėtij takimi mes ekipeve tė dy qyteteve fqinje.
  “E pėrsėris, qė kualifikimi ėshtė ende i hapur. Nė vijmė pas njė rezultati tė barabartė, qė favorizon mė shumė vendėsit, por tė mos harrojmė se kundėrshtari ynė do tė jetė mė tepėr nėn presion nga sa do tė jemi ne, me dėshirėn pėr ta siguruar kualifikimin sa mė shpejt. Ne duhet tė dimė pėr tė pėrfituar nė kėtė situatė, pėr t’u mbrojtur si duhet, pa harruar edhe pėr ta kundėrsulmuar. Gjithsesi, unė jam i bindur se do tė zhvillohet njė ndeshje e bukur midis dy rivalėsh tė vjetėr, duke mos pėrjetuar ato qė ndodhėn nė fazėn e dytė nė Kavajė.
  Ndryshe nga sa prisnin disa, ne i pritėm mirė, duke pėrcjellė mesazhe miqėsie dhe kulture. Ky takim do tė merrte dhe mė shumė vlera sesa njė kualifikim cilido qoftė ekipi. Nė kėtė drejtim, njė rol jo tė vogėl, pėr tė mos thėnė kryesor, do tė merrte me njė gjykim profesional,” - pėrfundon mbrojtėsi 25-vjeēar i Shkumbinit, tiranasi Elton Grami.
  [b]Peqinasit grumbullohet njė natė pėrpara
  Seanca e vetme e ditės sė djeshme, ajo e pasdites, ka filluar mė vonė se zakonisht dhe menjėherė pas stėrvitjes futbollistėt i janė drejtuar autobusit pėr t’u grumbulluar njė natė pėrpara. Eshtė nė fakt njė praktikė e zakonshme pėrpara ēdo takimi, kur nuk bėjnė pėrjashtim as ndeshjet e kupės, si kjo me Besėn nė Kavajė. Duke e grumbulluar ekipin, drejtuesit tregojnė edhe vlerėsimin qė i bėjnė kėtij takimi dhe synimin qė kanė, duke kėrkuar kualifikim. Mėsohet se ekipi ėshtė sistemuar nė njė nga hotelet e plazhit tė Golemit.
  [b]Bardhekaltrit me mungesa nė Kavajė
  Nė takimin qė do tė luhet sot nė Kavajė pėr ndeshjen e kthimit nė kupė, Magani, trajneri peqinas, do tė jetė i detyruar tė luajė me disa mungesa tė rėndėsishme.
  Sulmuesit Nora dhe Dervishi janė tė detyruar tė vuajnė vendimin e komisionit tė disiplinės pėr kartonėt e kuq tė marrė pėrpara dy javėsh nė Peqin, ndėrkohė qė edhe sulmuesi Rizvanolli ende nuk ėshtė i gatshėm. Sulmuesi tiranas i Shkumbinit vazhdon ende tė jetė i dėmtuar nė kėmbė prej njė periudhe tė gjatė, pa u riaftėsuar plotėsisht.

  Ali Hallulli
  Sporti Shqiptar

   Ora ėshtė Thu Dec 13 2018, 02:19