Trasferohemi ne www.Ksshkumbini.com

www.Ksshkumbini.Info


  Apolonia 0–1 SHKUMBINI

  Share

  kliti

  Male Numri i postimeve : 73
  Age : 29
  Registration date : 15/10/2007

  Apolonia 0–1 SHKUMBINI

  Mesazh nga kliti prej Mon Feb 23 2009, 11:58

  Alrind Nora i dhuroi tri pikė tė arta nė luftėn e Shkumbinit pėr njė vend nė
  Ligėn e Europės, kur sulmuesi gjirokastrite i peqinasve shėnoi nė
  minutėn e 52-tė golin e vetėm nė Apolonia-Shkumbini (0-1), duke
  hidhėruar disa mijėra tifozė fierakė.

  Kjo ishte humbja e dytė rresht e Apolonisė pas katėr fitoreve
  radhazi tė formacionit tė drejtuar nga serbi Esad Karishik. Edhe nė
  fazėn e parė Apolonia kishte humbur me Shkumbinin (2-0), pikėrisht nė
  debutimin e trajnerit Karishik.


  Shkumbini i Gugash Maganit regjistroi fitoren e 9-tė sezonale, duke
  u ngjitur nė vendin e katėrt, tashmė me 33 pikė, katėr mė shumė se Besa
  e vendit tė pestė (29 pikė).

  Kjo ishte fitorja e 11-tė historike e Shkumbinit ndaj Apolonisė nė 23 ndeshje (7 fitore Apolonia, 5 barazime).


  Apolonia (24 pikė) ndjen presionin e Partizanit tė vendit tė 10-tė,
  kur tė kuqtė kanė vetėm dy pikė mė pak se fierakėt, por qė tė dy
  skuadrat ndodhen nė zonėn “play-out”.

  kliti

  Male Numri i postimeve : 73
  Age : 29
  Registration date : 15/10/2007

  Apolonia dorėzohet sėrish pėrballė Shkumbinit

  Mesazh nga kliti prej Mon Feb 23 2009, 13:52

  Ka mjaftuar njė gol i Norės qė peqinasit tė fitojnė, ndėrsa fierakėt sėrish rrezikojnė
  Apolonia - Shkumbini 0-1
  Shėnues: Nora 52′

  Apolonia: Hoxha, Peqini, Ferizoviē, Spaho, Sreēkoviē, Gega (Roshi
  74′), Kelmendi (Dhrami 46′), Semir Haxhibuliē (Ēerēizi 56′), Asllani,
  Bėrkiē, Sead Haxhibuliē. Trajner: E.Karishik.
  Shkumbini: Llani, Grami, Shameti, Xhyra, Shenaj, Delioski (Bizhyti
  46′), Gjata, Nora, R.Dervishi (Gėrxho 87′), Rizvanolli (Pashja 74′),
  Mujdragiē. Trajner: G.Magani.
  Gjyqtarė: K.Meta, E.Doda, E.Biēaku (Tiranė)
  Kartonė tė verdhė: Peqini, Ferizoviē, Spaho, Ēerēizi, Grami, R.Dervishi, Bizhyti.
  “Radiografia”
  2′- Njė aksion i bukur i fierakėve. Semir Haxhibuliē ka krosuar nė
  zonė dhe atje Ferizoviē ka kėrcyer fuqishėm, duke e detyruar portierin
  Llani tė bėjė njė grushtim tė vėshtirė.
  8′- Gjata ka gjuajtur nga njė distancė rreth 30 metra dhe portieri
  Hoxha ka kryer njė kėrcim akrobatik, duke grushtuar nė goditje kėndi.
  11′- Njė top qė shkon rastėsisht te Gjata, i cili lėshon pėr herė tė
  dytė njė gjuajtje tė hidhur, rrafsh me tokėn, por Hoxha ndodhet nė
  pozicion.
  25′- Topi preket me dorė nga Xhyra. Fierakėt pretendojnė pėr 11-metėrsh, por gjyqtari Meta ka vazhduar lojėn.
  30′- Njė gjuajtje e fortė nga distanca e sulmuesit Sead Haxhibuliē,
  por topi kalon pak centimetra larg shtyllės sė djathtė pingule.
  35′- Sreēkoviē ka shmangur me mjeshtėri Xhyrėn, vėrshon nė zonė dhe
  pason te Kelmendi, i cili ka parė tė zbuluar kapitenin Asllani.
  Gjuajtja e kėtij tė fundit ka ngritur pėr njė ēast nė kėmbė tifozėrinė
  vendėse, por Llani ka bėrė mrekullinė.
  39′- Njė shpėrthim i Semir Haxhibuliēit nga e majta, driblon njė
  mbrojtės tė skuadrės mike dhe ka gjetur fare tė lirė Bėrkiēin brenda
  zonės, i cili ka gjuajtur nė mėnyrė tė rrufeshme, por jashtė.
  43′- Sėrish Semir Haxhibuliē, qė ka shėrbyer mjaft mirė pėr
  Ferizoviēin, i cili gjuan me kokė dhe topi kalon fare ngjitur me
  shtyllėn traversale tė portės mike.
  45′- Sead Haxhibuliē ka marrė njė kros nga Haxhibuliēi tjetėr dhe ka
  goditur me kokė drejt portės, por ka ndėrhyrė i qetė portieri Llani.
  52′- Nora ka marrė njė top pa shumė pretendime nga thellėsia e
  mesfushės. Mbrojtja fierake e kujton nė pozicion jashtė loje.
  Gjirokastriti e kalon topin qetėsisht mbi kokėn e portierit. 0-1 pėr
  Shkumbinin.
  60′- Ēerēizi ėshtė shėrbyer nga Dhrami, por gjuan gabim.
  64′- Asllani ka gjuajtur fort, Llani kryen njė grushtim tė vėshtirė.
  67′- Dyshja Nora-Rizvanolli kanė zėnė nė befasi mbrojtjen fierake dhe pėr pak sa nuk shėnojnė golin e dytė.
  78′- Dhrami ėshhtė shfaqur i vetėm pėrballė Llanit, ia ka kaluar topin parabėl mbi kokė, por sfera pėrfundon jashtė kuadratit.
  Komenti
  Apolonia ka dėshtuar pėrballė publikut tė vet, pėrballė njė
  Shkumbini qė ka marrė njė tripikėsh tė vlefshėm dhe pa shumė mund.
  Skuadra fierake ėshtė treguar disi e pėrgjumur nė fragmente tė ndryshme
  tė lojės, duke pasur besim tė tepruar nė vetvete. Ka qenė njė lojė qė
  ka nisur me njė rast tė mirė tė fierakėve dhe kjo krijoi pėrshtypjen se
  ēdo gjė do tė shkonte sipas parashikimit tė vendėsve. Por me kalimin e
  kohės, janė miqtė ata qė shfaqen mė tė rrezikshėm pėrpara portės sė
  Hoxhės, duke qenė njėherėsh dhe mjaft tė sigurt dhe tė pakalueshėm nė
  mbrojtje.
  Trajneri Magani e ka rreshtuar mirė skuadrėn e tij, e cila arrin tė
  kontrollojė veprimet e futbollistėve tė Apolonisė. Nga ana e vet,
  skuadra fierake ėshtė e prirur mė tepėr nė lojėn me topa tė gjatė nė
  ajėr, duke shfrytėzuar dhe shtatlartėsinė e sulmuesve Bėrkiē e
  Haxhibuliē.
  Nė pėrgjithėsi, pjesa e parė ėshtė luajtur nė mesfushė, edhe pse rastet
  nga tė dyja skuadrat nuk kanė mungura. Por duhet theksuar gjithashtu se
  sulmuesit e tė dy ekipeve janė nxituar nė veprime nė momentet finale,
  pa mohuar dhe formėn e mirė tė dy portierėve respektivė. Me fillimin e
  pjesės sė dytė, trajneri Karishik do tė hedhė edhe njė tjetėr forcė
  sulmuese.
  Nė fushė ėshtė futur Dhrami nė vend tė Kelmendit, i cili nuk ka qenė
  nė kontigjentin e duhur fizik nė kėtė takim. Por teksa pritej goli i
  fierakėve, qė kanė shtuar furinė e veprimeve ofensive dhe e kanė
  mbyllur Shkumbinin nė mbrojtje, Nora ka paralizuar tė gjithė stadiumin
  dhe e ka bėrė tė heshtė, teksa ka shėnuar, duke pėrfituar dhe nga
  hutimi i mbrojtjes vendėse. Kaq ka mjaftuar dhe peqinasit luajnė mė
  qetė, madje nuk ngurrojnė tė vonojnė edhe lojėn, duke u rrėzuar herė
  pas here nė fushė, thuajse pas ēdo ndėrhyrjeje tė futbollistėve tė
  Apolonisė. Kėsisoj, gjyqtari Meta ėshtė detyruar ta ndėrpresė lojėn
  herė pas here, por futbollistėt vendės duket se e humbin qetėsinė
  gradualisht, duke u ndodhur gjithmonė nėn trysninė e shėnimit tė golit
  tė barazimit.
  Karishik luan edhe “kartat” e fundit, duke aktivizuar Ēerēizin nė
  vend tė Semir haxhibuliēit tė dėmtuar dhe sulmuesin Roshi nė vend tė
  Gegės. Me gjithė kėto pėrpjekje dhe shtytjes sė skuadrės mė pėrpara nė
  drejtim tė portės sė Llanit, peqinasit arrijnė ta ruajnė ta paprekur
  portėn e tyre, duke siguruar nė fund tė takimit njė fitore mjaft tė
  vlefshme dhe duke forcuar pozitat e saj nė vendet e kreut tė tabelės.
  Ndėrsa skuadra fierake, e futur me mjaft bindje pėr tė marrė fitoren
  kundėr Shkumbinit, ėshtė treguar mjaft konfuze nė lojėn e saj dhe ka
  humbur njė rast tė mirė pėr t’u ngjitur nė vendin e gjashtė tė
  renditjes. Tashmė Apolonia ndien edhe mė pranė dihatjen e skuadrave tė
  fundit tė tabelės dhe ka komprometuar sėrish pozicionimin e saj.

  Deklarojnė:

  Esad Karishik, trajner i Apolonisė: “Gjatė gjithė javės kemi pasur
  probleme. Lojtarėt e mesit tė fushės janė tė dėmtuar, si Hoti apo dhe
  Kelmendi, i cili luajti njė pjesė, por ishte i dėmtuar, gjithashtu ka
  munguar dhe zėvendėskapiteni Shoshi. Faktikisht Apolonia ka zhvilluar
  njė ndeshje shumė tė dobėt sot. Krahas kėsaj loje jo tė mirė, them se
  na ka munguar edhe fati. Shkumbini shfrytėzoi rastin, shėnoi golin dhe
  kėshtu fitoi. I pėrgėzoj miqtė pėr fitoren. Mė vjen keq pėr tifozėt
  tanė dhe nė ndeshjen tjetėr do tė mundohemi tė kompensojmė diēka nga
  kjo qė humbėm sot.”
  Gugash Magani, trajner i Shkumbinit: “Ndeshja ishte shumė e fortė
  nga tė dyja skuadrat, njė lojė ku mbizotėroi nė ēdo moment “fair-
  play”. Shfytėzuam rastet qė na u krijuan, shėnuam dhe, po tė ishim
  treguar mė tė kujdesshėm, mund tė kishim shėnuar edhe gola tė tjerė.
  Megjithatė, duhet pranuar edhe presioni qė bėnė vendėsit gjatė gjithė
  lojės, por ne u mbrojtėm mirė dhe luajtėm me kundėrsulm. Jemi brenda
  objektivave qė i kemi vėnė vetes, por gjithmonė me kėmbė nė tokė, sepse
  kjo ndeshje pasohet nga ndeshje tė tjera.”

  Tė veēanta:
  - Nė tribunėn

  pėrballė, pėr herė tė parė ėshtė shpalosur njė flamur gjigant me mbishkrimin: “Brigada C”, grupimi mė i ri i tifozėve fierakė.
  - Apolonia ka luajtur sėrish me fanellat e veēanta tė saj, tė bardha, me vija tė gjelbra horizontale.
  - Te Shkumbini kanė luajtur edhe dy ish-futbollistė tė Apolonisė, Deliovski dhe Gėrxho.

   Ora ėshtė Sun Jan 20 2019, 16:00