Registration date : 26/06/2007

Tirana 2–0 SHKUMBINI Empty Tirana 2–0 SHKUMBINI

Mesazh nga stilltoni Thu Feb 05 2009, 19:24

Tirana 2–0 SHKUMBINI 20090205155936TIRANASHKUMBINI
    Me nga njė gol nė ēdo pjesė loje tė dy lojtarėve tė Kombėtares shqiptare – Lila nė tė parėn dhe Agolli nė tė dytėn (Han ishte nė tribunė) – Tirana fitoi lehtėsisht 2-0 ndaj Shkumbinit nė ndeshjen pėrmbyllėse tė javės sė 19-tė tė kampionatit maksimal shqiptar, Kategoria Superiore.

Tri pikė tė tjera nė vitin 2009, qė i mbajnė 23-herė kampionėt e Shqipėrisė vetėm njė pikė larg Vllaznisė kryesuese, dhe e bėjnė atė rivalen mė tė afėrt tė shkodranėve qė synojnė titullin e 10-tė kombėtar.

Pėrveē dhjetė minutave tė para, ku u pa njė dominim territori nga ana e Shkumbinit (fitoi 3 goditje nga kėndi), pjesa “madhe” e lojės foli nė ngjyrat “bardhe e blu”.

Kronika e rasteve ėshtė e pasur pėr Tiranėn. Abraham dha njė pas tė artė pėr Migen Memellin, i cili goditi me mjeshtėri nė minutėn e 10-tė, por sfera u bllokua nga shtylla pingule e majtė e portės peqinase, duke shpėtuar portierin Ervin Llani nga goli i sigurt.

Nė minutėn e 20-tė Muzaka harkoi nga e djathta e sulmit, dhe aty Migen Memelli goditi fuqishėm me kokė, por topi pėrfundoi paksa ngjitur me shtyllėn e majtė pingule.

Muzaka ndėrmori njė vertikalizim tė shpejtė nga e majta krosoi milimetrikisht nė qendėr tė zonės peqinase dhe gjiganti Andi Lila, i ardhur nga thellėsia e goditi bukur me kokė, duke kaluar nė avantazh nė minutėn e 27-tė Tiranės. Goli i katėrt sezonal i mbrojtėsit tė Kombėtares, i cili ka fituar edhe duartrokitjet e trajnerit Ari Han, i pranishėm nė tribunėn “VIP” tė stadiumit “Selman Stėrmasi”.

Nė minutėn e 37-tė, Shkumbini pati njė rast me Fejzon Shenaj, por topi i goditur me kokė nga lojtari peqinas brenda zonės sė vogėl nuk ishte i rrezikshėm pėr portierin veteran Blendi Nallbani.

Nė pjesėn e dytė trajneri i Tiranės, Agustin Kola, hodhi nė fushė mesfushorin Saimir Patushi nė vend tė mbrojtėsit Tefik Osmani, tė dėmtuar nė pjesėn e parė. Nga ana e tij, trajneri i Shkumbinit hodhi nė fushė Erjon Rizvanollin nė vend tė Roland Dervishit.

Nė minutėn e 53-tė, portieri Llani bėri mrekullinė, duke grushtuar topin e goditur me kokė nga Daniel Xhafa.

Ansi Agolli tregoi klasin e tij si njė goditės mjeshtėror i gjuajtjeve tė lira, kur shėnoi nė minutėn e 72-tė nga njė distancė prej 18 metrash. Memelli bėri sikur goditi, muri i Shkumbinit u shpėrbė dhe Agolli me njė gjuajtje cinike shėnoi golin e dytė, qė qetėsoi edhe trajnerin Agustin Kola. Pėr Agollin ky ishte goli i tij i dytė sezonal.

Minutat e fundit ofruan disa raste tė tjera pėr Tiranėn, kur Daniel Xhafaj pasi morri njė asist perfekt nga Migen Memelli nė minutėn e 90-tė nuk arriti tė shėnojė golin e tretė pėr klubin me mė shumė trofe nė Shqipėri.