Trasferohemi ne www.Ksshkumbini.com

www.Ksshkumbini.Info


  50 stadiumet mė tė mėdha nė botė, kush janė, kapacitetet dhe ku ndodhen

  Share
  avatar
  stilltoni
  Admin
  Admin

  Male Numri i postimeve : 301
  Vendndodhja : Itali
  Profesioni : Student
  Skuadra juaj e Zemres : Shkumbini
  Registration date : 26/06/2007

  50 stadiumet mė tė mėdha nė botė, kush janė, kapacitetet dhe ku ndodhen

  Mesazh nga stilltoni prej Mon Dec 29 2008, 19:03


  Aty futbolli gjen prehje. Aty gjithēka ndihet ndryshe. Aty edhe emocionet janė mė tė mėdha. Pėr to kanė punuar me vite me radhė arkitektė, ndėrtues, sportdashės dhe politikanė. Disa tė rikonstruktuar nga e para e disa tė ndėrtuar rishtazi. Disa i janė pėrmbajtur mė shumė anės luksoze tė ambienteve dhe disa kapacitetit tė tyre. Janė 50 gjigandėt mė tė mėdhenj tė futbollit botėror. Duke filluar nė shtrirje gjeografike nė Korenė e Veriut dhe Australi pėr tė pėrfunduar nė Brazil dhe Shtete tė Bashkuara tė Amerikės. Dikur vendin e parė e mbante tempulli i Rio de Zhianeros, “Marakana” e famshme.
  Tani, qė prej sė larti ėshtė ai qė i shikon tė tjerėt, “Rungnado May Day Stadium” nė Kore tė Veriut teksa flasim pėr kapacitet tė vendeve tė ulura. Rungnado mund tė mbajė mė shumė se 150 mijė vende ku pėrfshihen edhe shumė suita tejet luksoze edhe pėr njė vend komunist si Koreja e Veriut. Nė vend tė dytė ėshtė “Salt Lake Stadium” nė Indi kapaciteti i tė cilit shkon deri nė 120 mijė vende tė ulura. Ndėrsa nė vendin e tretė ka zbritur “Azteca Stadium”, shtėpia e finales sė madhe “Meksikė 86” midis Argjentinės dhe Gjermanisė. Kapaciteti i kėtij impianti ėshtė 105 mijė vende tė ulura.
  Nė dhjetė vendet e para bien nė sy stadiume tė ndėrtuara nė Azinė e pas viteve 80-tė. Kėshtu nė vend tė katėrt ėshtė “Bukit Jalil National Stadium” nė Malajzi me 100 mijė vende tė ulura. Ndėrsa Evropa pėrfaqėsohet me impiantin e Barcelonės, “Camp Nou” (98,787) dhe Uemblin e famshėm nė gjirin e Londrės.  Top-50

  1) Rungnado May Day Stadium
  Kapaciteti: 150,000 vende; (Kore e Veriut)
  2) Salt Lake Stadium
  Kapaciteti: 120,000 vende; (Indi)
  3) Azteca Stadium (Meksikė)
  Kapaciteti: 105,000 vende
  4) Bukit Jalil National Stadium
  Kapaciteti: 100,200 vende; (Malajzi)
  5) Gelora Bung Karno Stadium
  Kapaciteti: 100,000 vende; (Indonezi)
  6) Melbourne Cricket Ground
  Kapaciteti: 100,000 vende; (Australi)
  7) Camp Nou Stadium
  Kapaciteti: 98,787 vende; (Spanjė)
  Cool Maracana Stadium
  Kapaciteti: 95,000 vende; (Brazil)
  9) Azadi Stadium
  Kapaciteti: 90,000 vende; (Iran)
  10) Wembley Stadium
  Kapaciteti: 90,000 vende; (Angli)
  11) Luzhniki Stadium
  Kapaciteti: 84,745 vende; (Rusi)
  12) Monumental Isidro Stadium
  Kapaciteti: 83,835; (Ekuador)
  13) Telstra Stadium
  Kapaciteti: 83,500 vende; (Australi)
  14) Olimpiyskiy stadium
  Kapaciteti: 83,450 vende; (Ukrainė)
  15) Stadio Giuseppe Meazza
  Kapaciteti: 82,955 vende; (Itali)
  16) Stadio Olimpico
  Kapaciteti: 82,656 vende; (Itali)
  17) Croke Park Stadium
  Kapaciteti: 82,500 vende; (Irlandė)
  18) Ataturk Olympic Stadium
  Kapaciteti: 81,283 vende; (Turqi)
  19) Signal Iduna Park
  Kapaciteti: 81,264 vende; (Gjermani)
  20) Estadio Santiago Bernabeu
  Kapaciteti: 80,354 vende; (Spanjė)
  21) Giants Stadium
  Kapaciteti: 80,242 vende; (USA)
  22) Estadio Monumental “U”
  Kapaciteti: 80,093 vende; (Peru)
  23) Guangdong Olympic Stadium
  Kapaciteti: 80,012 vende; (Kinė)
  24) Borg El Arab Stadium
  Kapaciteti: 80,000 vende; (Egjipt)
  25) Stade des Martyrs
  Kapaciteti: 80,000 vende; (RD Kongo)
  26) Estadio do Morumbi
  Kapaciteti: 80,000 vende; (Brazil)
  27) Shanghai Stadium
  Kapaciteti: 80,000 vende; (Kinė)
  28) Stade de France
  Kapaciteti: 79,959 vende; (France)
  29) Stadio San Paolo
  Kapaciteti: 78,210 vende; (Itali)
  30) Jawaharlal Nehru Stadium
  Kapaciteti: 78,000 vende; (Indi)
  31) Soccer City Stadium
  Kapaciteti: 78,000 vende; (Afrikė e Jugut)
  32) Old Trafford
  Kapaciteti: 76,212 vende; (Angli)
  33) Hrazdan Stadium
  Kapaciteti: 75,000 vende: (Armeni)
  34) Naghsh e Jahan Stadium
  Kapaciteti: 75,000 vende; (Iran)
  35) Millennium Stadium
  Kapaciteti: 74,500 vende; (Uells)
  36) Olympiastadion
  Kapaciteti: 74,228 vende; (Gjermani)
  37) Kairo International Stadium
  Kapaciteti: 74,100 vende; (Egjipt)
  38) International Stadium Yokohama
  Kapaciteti: 72,327 vende; (Japoni)
  39) Estadio Parque do Sabia
  Kapaciteti: 72,000 vende; (Brazil)
  40) Mineirao Stadium
  Kapaciteti: 71,860 vende; (Brazil)
  41) Athens Olympic Stadium
  Kapaciteti: 71,030 vende; (Greqi)
  42) Yadegare Imam Stadium
  Kapaciteti: 71,000 vende; (Iran)
  43) Kim Il-sung Stadium
  Kapaciteti: 70,000 vende; (Kore e Veriut)
  44) Allianz Arena
  Kapaciteti: 69,901 vende; (Gjermani)
  45) Shah Alam Stadium
  Kapaciteti: 69,372 vende; (Malajzi)
  46) Castelao Stadium
  Kapaciteti: 69,000 vende; (Brazil)
  47) Ferenc Puskas Stadium
  Kapaciteti: 68,976 vende; (Hungari)
  48) Gillette Stadium
  Kapaciteti: 68,756 vende; (USA)
  49) Stadio delle Alpi
  Kapaciteti: 67,229 vende; (Itali)
  50) King Fahd II Stadium
  Kapaciteti: 67,000 vende; (Arabi Saudite)


  Dikur...

  “Marakana”, tempulli i futbollit

  Ndėrtuar mė vitet 1948-1950 dhe inauguruar mė 16 qershor tė 1950 stadiumi “Marakana” ka qenė impianti mė i madh qė ka ngritur ndonjėherė dora e njeriut. Kapaciteti origjinal i tij ka qenė 200 mijė vende, por pas rikonstruksionit tė viteve ‘90 kapaciteti i tij u ul ndjeshėm pėr tė bėrė tė mundur edhe sigurinė e tij. Tashmė shtėpia e skuadrave Botafogo, Flamengo dhe Fluminense merr rreth 95 mijė vende. Ky stadium ėshtė ngritur nė njė nga lagjet mė tė populluara tė Rio de Zhaineros dhe mbetet si impianti mė i stėrgjatė nė botė. Ish-mesfushori i Flamengos, Ziko mban rekordin si golashėnues nė kėtė stadium. Ai ka shėnuar 333 gola nė 435 ndeshje.

  Uemblei, stadiumi mė i famshėm i kontinentit evropian
  Kapaciteti: 90,000 vende; Shtėpia e Kombėtares angleze tė futbollit.

  Tiranaobserver

   Ora ėshtė Tue Nov 20 2018, 22:54