Skuadra juaj e Zemres : SHKUMBINI kush tjeter... :)
    Registration date : 26/06/2007

SHKUMBINI 1-0 Vllaznia Empty SHKUMBINI 1-0 Vllaznia

Mesazh nga polskaALB Wed Jan 28 2009, 23:55

Te shtunen ndeshemi me kryesuesen e kampionatit tone...eshte nje ndeshje e veshtire por duhet te dime qe me shkodrranet ne peqin kemi dale shuuuume here triumfatore...eshte koha ti tregojm t gjithve se kush eshte Shkumbini...

P.S. ME GJITH RESPEKTIN QE KAM PER SHKODRANET ME VJEN KEQ QE DISA "SHKODRAN" NUK DEBATOJN PER SPORTIN POR KALOJN NE LLOJ LLOJ OFENDIMESH NE KOMENTET QE LENE TEK FAQE E GAZETES SPORTISHQIPTAR....

Edituar pėr herė tė fundit nga polskaALB nė Mon Feb 02 2009, 15:42, edituar 1 herė gjithsej

Mesazh nga polskaALB Sat Jan 31 2009, 20:40

Shkumbini me kėtė fitore, e 7-ta sezonale, u ngjit nė kuotėn e 27 pikėve, duke mbajtur sėrish vendin e 5-tė. Vllaznia mbetet ende nė vendin e parė me 34 pikė.

Shkumbini i Gugash Maganit i bėri njė rinisje tė bukur pjesės sė dytė tė kampionatit (Java 18 ), duke mposhtur 1-0 Vllazninė kryesuese nė Peqin. Golin e vetėm tė takimit e realizoi me kokė mbrojtėsi serbi-boshnjak 23-vjeēar Ahmet Muigradiē nė minutėn e 17-tė.

Blerja dimėrore e peqinasve ishte dhe lojtari mė i mirė nė fushė, duke debutuar me gol qė nė ndeshjen e parė me skuadrėn e presidentit Xhavit Ismaili. Goli i Muigradiēit, lojtarit tė tretė tė huaj te Shkumbini, ishte dhe goli i 50-tė historik i peqinasve nė 38 takime historike kundėr shkodranėve.

Pėr Vllazninė kjo ishte humbja e dytė rresht pas asaj me Dinamon nė “Loro Boriēi”. Njė sinjal jo i mirė pėr trajnerin Agim Canaj, edhe pse presidenti Fushaj nėnshkroi me katėr lojtarė nė merkaton dimėrore. Kjo ishte fitorja e 14-tė e Shkumbinit nė 38-tė takime historike me Vllazninė (18 fitore, 6 barazime).

Mesazh nga polskaALB Sat Jan 31 2009, 21:03

me duket se e nisen me kome te mare cunat...
    hajde inshallah t lujm ne kupat Europiane ket vit...

Panorama Sport

Edituar pėr herė tė fundit nga stilltoni nė Sun Feb 01 2009, 19:38, edituar 1 herė gjithsej

M. Sopjani, E. Miho, F. Elezi.
    1’ Sukaj godet prirazi duke dhėnė sinjalin e parė.
    11’ Nora i vidhet mbrojtjes shkodrane, tenton tė shmangė edhe Grimėn qė
    e ndalon nė mėnyrė tė parregullt, Sopjani mendon ndryshe dhe ndėshkon
    me karton tė verdhė pėr simulim gjirokastritin.
    20’ Goditje dėnimi nga krahu i djathtė i i sulmit peqinas, pas krosit nė zonė
    boshnjaku Mojdrigiē kėrcen fuqishėm, duke shėnuar nė portėn shkodrane
    (1-0).
    35’ Kundėrpėrgjigjen shkodranėt. Belisha kroson nė zonė, godet kroati
    Plantiē dhe ēuditėrisht topi pėrfundon nė duart e Llanit.
    39’ Pas krosit nė zonėn peqinase Sukaj kėrcen me kokė mbi mbrojtjen
    peqinase, por nuk gjen dot kuadratin e portės.
    45’ Nora ekzekuton njė goditje tė lirė, duke gjuatur fort, pret me vėshtirėsi
    portieri Grima.
    45’+2’ Provon edhe kroti Plantiē nga goditja e dėnimit, jashtė kuadratit tė
    portės peqinase.
    48’ Sukaj vė nė rrezik portėn e Shkumbinit dhe pėr pak mund tė kishte
    barazuar shifrat, por shpėton portėn e tij tiranasi Llani.
    48’ Kundėrpėrgjigje e Norės me njė goditje ballore.
    53’ Sinani provon nga njė goditje nga 18 m, por topi pėrplaset nė barrikadė.
    55’ Mustafaj jep njė asist tė bukur pėr Norėn qė vė nė vėshtirėsi portierin
    veteran tė Vllaznisė, Grima.
    57’ Shkumbini shumė pranė dyfishimit tė rezultatit, pėrsėri me mbrojtėsin
    boshnjak Mojdrigiē.
    65’ Gjuajtje e Smajlit qė tenton portėn, por jashtė.
    72ė Sukaj godet tokazi, topi pėrfundon paksa ngjitur me shtyllėn pingule.
    80’ – 90’ Tė dyja skuadrat bėjnė tentativat e tyre tė fundit por pa

Play. E falėnderoj ekipin e Vllaznisė dhe gjithashtu, tifozerinė e
    mrekullueshme qė na mbėshteti”, pėrfundoi Gugash Magani.
    stilltoni
    stilltoni
    Admin
    Admin

SHKUMBINI 1-0 Vllaznia Empty Shkumbini-Vllaznisė: Mos tė hyftė vetja nė qejf!

Mesazh nga stilltoni Mon Feb 02 2009, 13:50

SHKUMBINI 1-0 Vllaznia Shkumbini-vllaznia-1-0-nShkumbini - Vllaznia 1-0

Shėnues: Mujdragiē 15′

Shkumbini: Llani, Grami, Shameti, Mujdragiē, Pashja, Turdiu, Shenaj, Bizhyti (Delioski 81′), Nora (Jaksimoviē 88′), Dervishi, Mustafaj (Rizvanolli 64′). Trajner: G.Magani.

Vllaznia: Grima, Smajli, Sukaj, Belisha (Shtubina 67′), Boadu, Plantiē, Bashiē, Nallbani (Osja 72′), Beqiri, Dhėmbi (Kaēi 88′), Sinani. Trajner: A.Canaj.

Gjyqtarė: M.Sopjani, F.Elezi, E.Miho (Durrės)

Kartonė tė verdhė: Smajli, Nora, Dervishi

“Radiografia”

5′‑ Nora ka mundėsi tė kalojė ekipin nė avantazh, pas topit tė Dervishit, por Plantiē arrin ta devijojė gjuajtjen e tij nė momentin e fundit.

15′‑ Mujdragiē ka ditur tė pėrfitojė nga hezitimi i mbrojtjes sė Vllaznisė, ka kėrcyer, duke u treguar i saktė dhe duke shėnuar. 1‑0 pėr Shkumbinin.

29′‑ Plantiē, nga e majta e sulmit, ka ditur tė shmangė Pashjen pėr tė shėrbyer pėr Sinanin, qė gjuan me kokė, por Llani nė pozicion pret me siguri.

33′‑ Sinani shėrben pėr Dhėmbin, qė vonon dhe topi pėrfundon jashtė, pa asnjė rrezik pėr Llanin.

37′‑ Mbrojtėsi Smajli ka ditur ta largojė rrezikun, duke larguar topin e gjuajtur nga Bizhyti.

48′‑ Pas njė goditjeje kėndi, ka pėrfituar Sukaj, i cili gjuan me kokė, ndėrsa Llani pret nė dy kohė.

55′‑ Mustafaj shėrben saktė pėr Norėn, i cili gjuan tokazi dhe Grima pret me vėshtirėsi.

57′‑ Grima bėn mrekullinė, duke grushtuar gjuajtjen me kokė tė Norės.

61′‑ Dervishi shpėrdoron njė rast shumė tė mirė, kur i vetėm pėrballė portierit Grima, gjuan dobėt, ndėrsa portieri arrin tė grushtojė.

69′‑ Smajli kėrkon tė rrezikojė me njė gjuajtje nga distanca, por pa e gjetur kuadratin e portės.

77′‑ Sukaj ka mbyllur njė nga sulmet e Vllaznisė, por gjuajtja e tij pėrfundon jashtė portės sė mbrojtur nga Llani.

Komenti

E ka nisur nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme Shkumbini vitin 2009, duke fituar pėrballė ekipin kryesues dhe duke fituar terren ndaj ekipve mė lart nė tabelėn e klasifikimit, si Besa dhe Dinamo, apo edhe vetė Vllaznisė. Peqinasit e drejtuar me mjeshtėri nga trajneri Magani, kanė ditur tė shfaqin grintėn qė i karakterizon nė fushėn sportive tė Peqinit, e mbėshtetur kjo edhe nga tifozėt e shumtė peqinas, tė cilėt ishin tė shumtė edhe pas hyrjes sė lirė qė kishte bėrė bashkia me nė krye presidentin Ismaili. Edhe pse pėrballė njė Vllaznie kryesuese, djemtė peqinas nuk kanė hyrė me ndrojtje nė fushėn e lojės dhe kjo ėshtė dukur nė thjeshtėsinė e lojės sė tyre, teksa kanė marrė inkursione menjėherė. Ndėrsa nė krahun tjetėr, miqtė kishin hyrė nė fushėn e lojės me njė vetėkėnaqėsi mė tė tepruar se zakonisht, kur dihej forca e Shkumbinit. Dhe si pėr t’u vėrtetuar kjo, ka qenė serbo-boshnjaku Ahmet Mujdragiē qė ka ndėshkuar nė minutėn e 15-tė ekipin shkodran. Ka qenė njė goditje dėnimi afėr zonės sė portės shkodrane dhe aty Nora ka futur njė top nė zonė, ku pas njė devijimi tė Shenajt, Mujdragiē ka goditur me kokė, duke e gjetur tė papėrgatitur portierin Grima. Miqtė shtangen dhe fillojnė tė organizohen. Trajneri Canaj sposton Boadunė nga krahu i djathtė nė tė majtin dhe rezultatet e punės sė tij ndihen menjėherė. Por duhet thėnė qė edhe Plantiē, kroati i ardhur sė fundi, u ka dhėnė njė dorė mė shumė shkodranve. Megjithatė, rastet pėr shkodranėt nuk janė tė shumta, pavarėsisht volumit mė tė madh tė lojės. Sinani pėr pak sa nuk shėnon dhe ndoshta ky ishte rasti mė ideal pėr Vllazninė, pas sulmuesi tjetėr, Xhevahir Sukaj, tė paktėn nė pjesėn e parė, ėshtė dukur nė hije, duke mos treguar klasin e tij tė zakonshėm. Me avantazhin e njė goli pėr peqinasit mbyllet pjesa e parė.

E dyta fillon me iniciativėn menjėherė tė miqve, por qė nuk shfaqėn rrezikshėm pėrpara portės sė Llanit, i cili nė ato pak momente qė ka pasur ėshtė treguar i sigurt. Lėvizjen e parė nga stoli e bėn trajneri Magani, i cili fut nė lojė Rizvanollin. Njė zėvendėsim mė se i drejtė ky nga ana e trajnerit, pasi Mustafaj, qė lė fushėn, ishte shumė larg formės sė tij. Por Rizvanolli nuk furnizohet siē duhet me topa dhe pėr kėtė Magani fut nė fushė maqedonasin Delioski, qė edhe nė fazėn mbrojtėse tregohet mė i saktė. Nga krahu tjetėr edhe trajneri Canaj bėn lėvizjet e veta, teksa hyn nė fushė Shtubina dhe Osja, duke dashur t’i japė mė shumė forcė sulmit, por rastet nuk janė tė shumta dhe jo shumė tė rrezikshme. Nė fund shkodranėt do tė pajtoheshin edhe me njė barazim, por nuk mundeshin kurrsesi ta arrinin atė pas ngjeshjes nė mbrojtje tė peqinasve. Fiton me meritė Shkumbini, qė ngjitet nė kuotėn e 27 pikėve, dy pikė mė pak se Besa dhe Dinamo, pėrkatėsisht nė vend tė katėrt dhe tė tretė. Por java e ardhshme rezervon njė ndeshje mė tė vėshtirė, pse jo mė e vėshtira, ndaj Tiranės sė vendit tė dytė, e cila tashmė ėshtė vetėm njė pikė mė pak se Vllaznia. Gjithsesi, peqinasit besojnė se mund tė marrin njė rezultat pozitiv nė Tiranė. Nė krahun tjetėr, Vllaznia humbet shumė terren nė pozitat e saj kryesuese, teksa diferenca nga ndjekėsja mė e afėrt shkon nė 1 pikė, nga 7 qė ishte nė dhjetor. Javėn e ardhshme shkodranėt rikthehen nė shtėpi, duke pritur Besėn dhe ndoshta ėshtė shansi pėr tė rifilluar ngjitjen.

Deklarojnė:

Gugash Magani, trajner i Shkumbinit:

“E patėm vlerėsuar siē duhet kundėrshtarin, duke u shpėrblyer nė pėrfundim me fitore. Pėrballė Vllaznisė ishte njė fitore e vėshtirė, por plotėsisht e merituar. Me paraqitjen qė bėri ekipi sot, mendoj se do ta vazhdojmė rrugėn tonė pėr tė realizuar objektivat qė kemi. Ajo qė pati mė shumė rėndėsi ėshtė qė fitorja u arrit pas njė ndeshjeje tepėr korrekte nga ana e dy ekipeve, pėrballė njė publiku tė kulturuar e entuziast. Jam i bindur se, nėse do tė dimė t’i vlerėsojmė tė gjitha takimet nė kėtė mėnyrė, do ta kemi mė tė lehtė.”

Agim Canaj, trajner i Vllaznisė:

“Humbėn njė ndeshje qė mund tė na kushtojė shumė nė tė ardhmen. Ishte njė takim delikat e kėtė e patėm pranuar gjatė javės. Ndikoi nė nivelin e lojės terreni i rėnduar, qė u shfrytėzua nga vendėsit, qė nė 15 minutat e para ditėn tė pėrshtaten mė mirė e tė shėnojmė golin qė vendosi rezultatin. Pas golit e rritėm gradualisht lojėn, por pa qenė nė gjendje tė shėnonim. Duke mos i mohuar meritat e kundėrshtarit, mendoj se ishte njė ndeshje ku nuk morėm e nuk dhamė atė qė prisnim nga ekipi. Mbase pas njė muaji pėrgatitjeje futbollistėt tanė, sidomos tė ardhurit, nuk kanė arritur formėn e duhur e nuk janė pėrshtatur si duhet. Ēdo humbje ka koston e vet dhe ne do tė kėrkojmė nė ndeshjet e tjera tė bėjmė maksimumin pėr tė fituar.”