Trasferohemi ne www.Ksshkumbini.com

www.Ksshkumbini.Info


  Fati i zi i trajnerėve tė huaj nė Shqipėri

  Share
  avatar
  polskaALB
  Admin
  Admin

  Male Numri i postimeve : 578
  Age : 33
  Vendndodhja : Warsaw / Poland
  Profesioni : Studenti
  Skuadra juaj e Zemres : SHKUMBINI kush tjeter... :)
  Registration date : 26/06/2007

  Fati i zi i trajnerėve tė huaj nė Shqipėri

  Mesazh nga polskaALB prej Tue Mar 11 2008, 17:17

  Fati i zi i trajnerėve tė huaj nė Shqipėri  Dy
  trajnerė tė huaj iu shtuan dje kampionatit shqiptar, kroati Slavko
  Kovaēiē nė drejtimin e Flamurtarit dhe malaziasi Dervish Haxhiosmanoviē
  nė atė tė Vllaznisė. Kovaēiē, ish-ndihmėsi i trajnerit tė Kombėtares,
  Oto Bariē, do tė zėvendėsojė teknikun e shkarkuar, Eqerem Memushi, i
  cili dha dorėheqjen dje paradite pėrmes njė konferencė pėr shtyp. Por
  cila ka qenė aventura e shumėpaguar e trajnerėve tė huaj nė Shqipėri,
  duke filluar nga argjentinasi Mario Kempes qė drejtoi pėr disa muaj te
  Lushnja, i “arratisur” pak ditė pėrpara shpėrthimit tė krizės sė
  piramidave, e deri te i fundit, rumuni Silviu Dumitresku, i cili, pas
  “spastrimit Kokėdhima” nga Apolonia, u largua “fshehurazi” nga Besa.

  REZISTENCĖ E DOBĖT

  Gjatė
  Kampionatit tė 67-tė Kombėtar tė Futbollit (sezoni i 2005-2006),
  drejtimi i huaj iu besua kroatit Luka Bonaēiē te Dinamo, italianit
  Leonardo Menikini te Tirana dhe tė vetmit trajner kampion tė huaj nė
  Shqipėri, malaziasit Dervish Haxhiosmanoviē, te Vllaznia, por qė tė tre
  nuk arritėn ta pėrfundonin sezonin. Nėse rezistenca nė qėndrim nė krye
  tė skuadrės e kroatit Bonaēiē ishte vetėm njė ndeshje, ajo e malaziasit
  Haxhiosmanoviē 5 javė, ajo e italianit Leonardo Menikini ishte vetėm 20
  javė. Nė sezonin 2006-2007, javėt nuk ndryshuan shumė: Dumitresku u
  largua pas pesė javėsh (1 barazim dhe 4 humbje), ndėrsa Shulse pas 11
  javėsh ( 3 fitore, 5 barazime, 5 humbje). Nė sezonin aktual, trajneri i
  vetėm i huaj ishte rumuni Silviu Dumitresku. Pas kualifikimit (tė
  dyshuar si i trukuar nga UEFA) me skuadrėn Bezanija, Dumitresku
  rezistoi 12 javė nė drejtimin e Besės, madje e mbylli fazėn e parė tė
  Kampionatit tė 69-tė Kombėtar si “kampion” virtual, por rrethanat e
  detyruan rumunin tė braktiste skuadrėn nė mėnyrė tė fshehtė.

  TĖ PASUKSESSHĖM

  Shtatė
  klube shqiptare: Dinamo (6 herė), Vllaznia (5), Tirana (3), Partizani
  (2), Lushnja (2), Erzeni (2), Flamurtari (2) dhe Apolonia (1) herė kanė
  patur, duke filluar nga sezoni 1996-1997, trajnerė tė huaj nė drejtimin
  e tyre. Por, nė Shqipėri me pėrjashtim tė malaziasit Dervish
  Haxhiosmanoviē, qė arriti nėn presidencėn e tė ndjerit Myftar Ēela tė
  fitonte titullin kampion nė sezonin 2000-2001, dhe rumunit tė Dinamos,
  Aurel Cikleanu nė fitimin e Kupės nė sezonin 2002-2003, tė gjithė tė
  tjerėt kanė dėshtuar pothuajse tė gjithė nė misionin apo objektivat e
  para, edhe pse nė Shqipėri kanė ardhur me CV disafaqėshe dhe me
  pretendime pėr tė ndryshuar mentalitetin e futbollistėve shqiptarė apo
  korrigjuar e pėrsosur modulet e gabuara tė trajnerėve diletantė, sipas
  tyre.

  TĖ DĖSHTUAR

  Kėtė gjė e provoi i pari
  hungarezi “lektori i FIFA-s”, Miklos Temeshavari (sezoni 2000-2001),
  kur i punėsuar nga presidenti i atėhershėm i Tiranės, miliarderi
  egjiptian, kėrkoi disiplinė tė fortė te Tirana: pėrfundimi i larguar
  pas 8 muajsh. Tė njėjtin fat pėsoi mė pas edhe profesori boshnjak Enver
  Haxhiabdiē (sezoni 2002-2003), qė i rezistoi klaneve tė bardhebluve
  vetėm 5 muaj. Edhe njė trajner me pėrvojė shumė tė madhe nė drejtim si
  Aurel Cikleanu rezistoi te Dinamo vetėm 7 muaj. Njė fat mė tė zi ka
  patur bullgari Nikolaj Arabov, qė pasi erdhi nė krye tė Partizanit
  (sezoni 2000-2001). Rezistenca e Arabovit te Partizani, pas njė
  operacioni nė zemėr tė kryer nė Gjermani, zgjati vetėm njė muaj. Kėsaj
  liste i shtohen pa asnjė argument mė shumė: italiani Menikini (Tirana),
  agjentinasi Paskuli (Dinamo), kroati Kataliniē (Dinamo) apo dhe rumuni
  Silviu Dumitresku (Apolonia, Besa). Mbetet per t'u provuar Slavko
  Kovacic te Flamurtari i sezonit te ardhshem, gjithmone nese kroati do
  ta perfundoje me sukses aventuren e pare tre mujore te vlonjatet e dale
  nga cdo objektiv sezonal.

  Kampioni Kempes

  Kampioni
  i Botės, argjentinasi Mario Kempes, ėshtė edhe trajneri i parė i huaj i
  futbollit modern shqiptar. Kempes, i kontratuar dhe i paguar nga firma
  rentiere “Xhaferri”, u punėsua nga Lushnja nė gusht tė viti 2006 dhe u
  largua vetėm pas pak muajsh, mė saktėsisht mė 4 nėntor 2006.

  “Diktatori” Bonaēiē

  Qysh
  prej kohės sė largėt, kur nė Shqipėrinė e viteve ’30 drejtoi njė
  hungarez me emrin Samo Singer, kroati Luka Bonaēiē do tė mbetet nė
  historinė e futbollit shqiptar si “diktatori” i rrėzuar brenda njė
  jave, kur Dinamo barazoi me Lushnjėn 2-2 nė sezonin 2005-2006.

  Rekordi "Kabrero"

  Ramon
  Kabrero (ne foto), njė emėr i madh i trajningut nė atdheun e Maradonės,
  kampion aktual nė Argjentinė me Lanus, u pėrzgjodh nga presidenti Sulaj
  pas eksperiencave tė dėshtuara me argjentinasin tjetėr Paskuli. Kabrero
  drejtoi Dinamon 15 ditė, por nė dy ndeshje nė Kupėn Intertoto.

  Teknikėt fitues

  Me
  pėrjashtim tė malaziasit Dervish Haxhiosmanoviē, qė arriti nėn
  presidencėn e tė ndjerit Myftar Ēela tė fitonte titullin kampion nė
  sezonin 2000-2001, dhe rumunit tė Dinamos, Aurel Cikleanu nė fitimin e
  Kupės nė sezonin 2002-2003, tė gjithė tė tjerėt kanė dėshtuar.

  Tre tė huaj

  Nėse
  nė fillim tė sezonit drejtoi vetėm njė trajner i huaj, rumuni Silviu
  Dumitresku (drejtoi Besėn deri nė javėn e 12-tė), finalen e tij do ta
  mbyllin dy trajnerė joshqiptarė: malaziasi Dervish Haxhiosmanoviē
  (Vllaznia) dhe kroati Slavko Kovaēiē (Flamurtari).

  TRAJNERĖT E HUAJ NĖ SHQIPĖRI

  1.Mario Kempes, Argjentinė (Lushnja)

  2.Miklos Temesvari, Hungari (Tirana)

  3.Nikolai Arabov, Bullgari (Partizani, Flamurtari, Naftėtari)

  4.Dervish Haxhiosmanoviē, Mali i Zi (Vllaznia 4 herė, Erzeni)

  5.Ticiano Gori, Itali (Erzeni, Partizani)

  6.Enver Haxhiabdiē, Bosnjė (Tirana)

  7.Aurel Tikleanu, Rumani (Dinamo, Lushnja)

  8.Pedro Pablo Pasculi, Argjentinė (Dinamo, 2 herė)

  9.Ramon Cabrero, Argjentinė (Dinamo)

  10.Luka Bonaēiē, Kroaci (Dinamo, 2 herė)

  11.Ivan Kataliniē, Kroaci (Dinamo)

  12.Leonardo Menikini, Itali (Tirana)

  13.Ulrih Shulse, Gjermani (Vllaznia)

  14.Silviu Dumitresku (Apolonia)

  15.Slavko Kovaēiē, Kroaci (Flamurtari)

  Gjithsej trajnerė tė huaj: 15

  Klube
  qė kanė marrė tė huaj: 7
  (Tirana 3 herė, Partizani 2 herė, Vllaznia 5
  herė, Lushnja 2 herė, Erzeni 2 herė, Dinamo 6 herė, Apolonia 1 herė)

  Nga AlbaniaSport


  _________________

   Ora ėshtė Thu Dec 13 2018, 18:39