Trasferohemi ne www.Ksshkumbini.com

www.Ksshkumbini.Info


  Superliga, e 81-a ne bote

  Share
  avatar
  stilltoni
  Admin
  Admin

  Male Numri i postimeve : 301
  Vendndodhja : Itali
  Profesioni : Student
  Skuadra juaj e Zemres : Shkumbini
  Registration date : 26/06/2007

  Superliga, e 81-a ne bote

  Mesazh nga stilltoni prej Mon Jan 07 2008, 15:37

  Superliga, e 81-a ne bote


  E Diele, 06 Janar 2008

  Kategoria superiore, apo e njohur ndryshe shkurtimisht “superliga”, eshte kampionati i 81-te ne bote. Instituti Nderkombetar i Statistikave Historike te Futbollit (I.F.F.H.S), ka bere renditjen e vitit 2007 dhe ka percaktuar 100 kampionatet me te forta. Shqiperia eshte e 81-a, duke lene pas vetem 19 vende qe kane mundur te hyjne ne top-100 dhe e sheh se eshte parakaluar nga vende te tilla si Omani, Sudani, Hondurasi, Jordania, Libani, Siria apo edhe Armenia. Nje rezultat negativ ky per futbollin shqiptar, qe eshte shume larg paraqitjeve te Kombetares kuqezi. Niveli i dobet, infrastruktura mjerane, konfliktet shtet-federate si dhe akuzat per trukim ne fundvitin qe lame pas, jane nje intro mjaft e mire per te kuptuar lehtesisht se faktoret qe paralizojne zhvillimin e kampionatit tone ne nivelin e vendeve te tjera te Ballkanit. Nderkohe, ne listen e 10 me te mireve, udheheq Anglia e ndjekur nga Spanja. Seria A eshte e treta dhe me pas vijne dy vende amerikano-latine: Brazili e Argjentina.

  Renditja e I.F.F.H.S  1. Anglia 1.171,0

  2. Spanja 1.074,0

  3. Italia 1.027,0

  4. Brazili 954,0

  5. Argjentina 852,0

  6. Gjermania 839,0

  7. Franca 761,5

  8. Meksika 734,0

  9. Kolumbia 666,0

  10. Portugalia 643,5

  --------------------------

  80. Australia 249,0

  81. Shqiperia 248,0

  82. Turkmenia 239,5

  kohajone.com

   Ora ėshtė Thu Dec 13 2018, 18:27