Trasferohemi ne www.Ksshkumbini.com

www.Ksshkumbini.Info


  Duka zgjedh: Holandezi Ari Haan drejt bankinės kuqezi

  Share
  avatar
  polskaALB
  Admin
  Admin

  Male Numri i postimeve : 578
  Age : 33
  Vendndodhja : Warsaw / Poland
  Profesioni : Studenti
  Skuadra juaj e Zemres : SHKUMBINI kush tjeter... :)
  Registration date : 26/06/2007

  Duka zgjedh: Holandezi Ari Haan drejt bankinės kuqezi

  Mesazh nga polskaALB prej Tue Dec 25 2007, 17:00

  Duka zgjedh: Holandezi Ari Haan drejt bankinės kuqeziNga
  drejtimi i Samuel Eto-sė te Edmond Kapllani, nga “luanėt” e Kamerunit,
  te “shqiponjat” e Shqipėrisė. Nuk ka mė asnjė dyshim. Pasuesi i kroatit
  75-vjeēar Oto Bariē do tė jetė holandezi 59-vjeēar Ari Han.

  KOMITETI-
  Presidenti i Federatės Shqiptare tė Futbollit, Armand Duka preferon
  ish-trajnerin e Kinės, ndėrkohė qė do tė jetė Komiteti Ekzekutiv i
  FSHF-sė, qė brenda kėsaj jave do tė konfirmojė zyrtarisht edhe emrin e
  trajnerit tė 19-tė qė do tė drejtojė Shqipėrinė dhe tė katėrtin rresht
  tė huaj, pas italianit Xhuzepe Dosena, gjermanit Hans Peter Brigel dhe
  kroatit Oto Bariē. Duka zhvilloi njė serė takimesh nė kryeqytetin
  austriak, Vienė ku dėgjoi dhe diskutoi edhe mbi platformat dhe
  projekteve tė kandidatėve potencialė.

  PREFERENCA - “Brenda
  dy-tri ditėve do tė vendosim pėr njė nga dy kandidaturat pėr trajner tė
  ekipit Kombėtar, Ari Han dhe Hans Krankėll”, - pohoi bosi i FSHF-sė, qė
  shfaqi edhe preferencėn e tij pėr holandezin, kjo edhe pėr eksperiencėn
  e tij mė tė madhe ndėrkombėtare. Ari Haan konsiderohet si njė nga
  futbollistėt mė tė mėdhenj tė shkollės sė Ajaksit, sė bashku edhe me
  Johan Krujf nė kohėn e futbollit total tė shpikur nga Rinus Mishels.

  EKSPERIENCA
  -
  “Janė dy emra shumė tė mėdhenj tė futbollit, por mė shumė eksperiencė
  trajnimi ka holandezi Ari Haan”. Kandidaturat e tjera cilėsore
  (Xhentile, Zenga, Shefer, Sidka, etj.) u larguan pasi u njohėn pėrmes
  menaxherėve tė tyre edhe pėr shumėn e ofruar nga FSHF-ja (jo mė shumė
  se 300 mijė euro pėr njė edicion), ndėrkohė qė dy kandidaturat e fundit
  alternative kanė pranuar edhe pagesėn modeste tė qeverisė sė futbollit
  shqiptar.

  KARRIERA - Ari Haan, i njohur edhe si njė
  interpretues i shkėlqyer i futbollit total (ka njė eksperiencė
  15-vjeēare si futbollist profesionist), ka drejtuar 10 skuadra nė nivel
  klubesh (Antverp-Belgjikė; Anderleht-Belgjikė; Shtutgard -Gjermani;
  Nuremberg-Gjermani; Standard Liezh-Belgjikė; PAOK- Greqi; Omonia-Qipro;
  Austria Vienė-Austri dhe Persepolis-Iran) si dhe dy skuadra nė nivel
  kombėtares: Kinėn dhe Kamerunin. Shqipėria do tė jetė eksperienca e tij
  e tretė.

  SAMUEL ETO’O- Kur ka drejtuar “luanėt e Afrikės”,
  Kamerunin, nė gjirin e skuadrės sė tė cilės ka qenė edhe sulmuesi mė i
  mirė i Afrikės, Samuel Eto, i cili aktivizohet me Barcelonėn.
  Ish-trajneri i Kinės, nga 21 dhjetori i vitit 2002 deri mė 17 nėntor
  2004, e mori detyrėn e drejtimit tė Kamerunit, pikėrisht pas gjermanit
  Vinfrid Shefer, njėherėsh edhe njė nga kanditurat mediatike mė tė
  pėrfolura pėr tė marrė drejtimin e Shqipėrisė. Nė fakt, Ari Haan, sipas
  lajmeve tė botuara nė median kamerunase, kishte kontratė deri nė vitin
  2008.

  Nga albania-sport


  _________________

  REAL
  Tifoz Nderi
  Tifoz Nderi

  Numri i postimeve : 37
  Registration date : 02/10/2007

  Re: Duka zgjedh: Holandezi Ari Haan drejt bankinės kuqezi

  Mesazh nga REAL prej Wed Dec 26 2007, 04:15

  spo marrim vesh gja
  nje gazete thot ndrysh e nje tjeter thot ndrysh
  ndoshta do behet duka vet trajner Laughing
  avatar
  LuAnIBarDhEKalTer
  Moderator
  Moderator

  Male Numri i postimeve : 116
  Registration date : 22/09/2007

  Re: Duka zgjedh: Holandezi Ari Haan drejt bankinės kuqezi

  Mesazh nga LuAnIBarDhEKalTer prej Wed Dec 26 2007, 23:20

  Zyrtare. Holandezi Ari Haan trajneri i ri KombetaresKomiteti
  Ekzutiv i FSHF-se ne mbledhjen e rradhes pasi eshte informuar me
  kanditaturat per postine trajnerit te ekipit kombetar ka marre vendimin
  se per sezonin e ndeshjeve eleminatore te Kupes se Botes 2010 trajner i
  perfaqsueses se Shqiperise do te jete z.Ari Haan. Trajneri Holandez do
  te kete nje kontrate 2 vjecare me Federaten Shqiptare te Futbollit.Ne
  ditet e para te muajit Janar trajneri i kombetares Shqiptare do te
  mberrije ne Tirane per te firmosur zyrtarisht kontraten me Presidentin
  e FSHF-se z.Armand Duka dhe per te bere prezantimin me mediat.

  Marre nga fshf.org

  * * *

  Kush eshte trajneri i gjashte i huaj i Shqiperise

  Trajneri
  i pritshėm i Shqipėrisė e festoi 59-vjetorin mė 16 nėntor si i papunė,
  por 60-vjetorin nuk ka asnjė dyshim se do ta festojė si trajner i
  Shqipėrisė. Sa pėr kujtesė, gjermani Hans Peter Brigel festoi si teknik
  i kuqezinjve 50-vjetorin dhe kroati Oto Bariē 75-vjetorin.

  Holandezi
  kaloi 15 vjet si futbollist profesionist nė vendin e tij tė lindjes,
  pikėrisht nė njė nga skuadrat mė tė famshme nė botė, Ajaksin, me tė
  cilin luajti nė nivel tė lartė nė vitin 1969 nė pozicionin e tij tė
  preferuar, nė mesfushė, por ai shprehej gjithashtu mirė nė qendėr tė
  mbrojtjes.

  Me Ajaksin, Ari fitoi thuajse gjithēka: tre tituj
  kampionė tė Holandės, tri kupa tė Holandės, tre trofe nė Ligėn e
  Kampioneve, njė Kupė Interkontinentale dhe dy superkupa tė Europės.

  Nė vitin 1974, ai vendosi tė largohej nga Ajaksi pėr tė kaluar te Fejenordi, ku arriti tė fitojė edhe njė Kupė UEFA.

  Eksperienca
  e madhe si futbollist i dha atij dimensione tė jashtėzakomshme dhe ai
  kėrkoi tė provonte njė tjetėr eksperiencė janė kufijve holandezė, duke
  shkuar nė Mbretėrinė e Belgjikės, te Anderlehti, me tė cilėn fitoi
  tituj dhe trofe si nė planin kombėtar ashtu edhe nė atė ndėrkombėtar.
  Nė Belgjikė, Haan luajti edhe pėr fanellėn e Standardit tė Liezhit.
  Mosha filloi t’i rėndojė kėmbėt dhe Ari Haan vendosi tė kthehej nė
  atdhe nė vitin 1983, pėr t’u aktivizuar me PSV Eindhoven derisa vendosi
  tė varė “kėpucėt nė gozhdė” nė vitin 1984.  Nė pėrfundim
  tė karrierės sė tij, Ari Haan shėnoi 47 gola (shumė prej tyre nga
  goditje standarde) nė 246 ndeshje tė luajtura. Haan bėnte pjesė nė
  formacionin “portokalli” qė diskutoi dy finalet e humbura nė Kupėn e
  Botės nė vitin 1974 nė Gjermani dhe nė vitin 1978 nė Argjentinė. Me
  Holandėn, Haan zhvilloi 35 ndeshje, ku shėnoi 6 gola. Goli i tij mė i
  famshėm ėshtė ai i shėnuar kundėr Italisė nga 36 metra nė Kupėn e Botės
  sė vitit 1978.  Disa vjet mė pas, Haan nisi karrierėn e
  tij si trajner, ku ka drejtuar nė gjashtė vende tė ndryshme njė numėr
  klubesh. Nė Holandė: Fejenordin; nė Belgjikė: Antverp, Anderleht,
  Standart; nė Gjermani: Shtutgart, Nuremberg; nė Greqi: PAOK-un,
  Paniliakos; nė Austri: Austria e Vienės. Kontrata e tij e fundit me njė
  klub ishte ajo me skuadrėn iraniane tė Persepolis nė Teheran.  Eksperienca
  e tij mė e suksesshme mbetet ajo aziatike, kur nė drejtimin e
  Kombėtares sė Kinės humbi finalen e Kupės sė Azisė nė vitin 2004.
  Ngushėllimi ishte kualifikimi nė Botėrorin e vitit 2006, por
  fatkeqėsisht Ari Haan nuk e drejtoi Kinėn nė finalet e Gjermanisė. Nė
  vitin 2006, Ari Haan mori drejtimin e Kamerunit, ku pėrēoi idetė e tij
  mbi futbollin “total”.

  Karriera si trajner

  Korrik 1984-dhjetor 1985, Antverp (Belgjikė)

  Janar 1986-qershor 1987, Anderleht (Belgjikė)

  Korrik 1987-mars 1990, Shtutgard (Gjermani)

  Korrik 1990-qershor 1991, Nuremberg (Gjermani)

  Korrik 1991-dhjetor 1993, Standard Liezh (Belgjikė)

  Korrik 1995-tetor 1995, PAOK (Greqi)

  Tetor 1995-tetor 1997, Fejenord (Holandė)

  Dhjetor 1997-shtator 1998, Anderleht (Belgjikė)

  Shkurt 1999-dhjetor 1999, PAOK (Greqi)

  Nėntor 2000-dhjetor 2000, Omonia (Qipro)

  Mars 2001-gusht 2001, Austria Vienė (Austri)

  Dhjetor 2002-nėntor 2004, Kombėtarja e Kinės

  Shkurt 2006-gusht 2006, Persepolis (Iran)

  Gusht 2006-shkurt 2007, Kombėtarja e Kamerunit

  Gjashte trajnerėt e huaj qe kane drejtuar Shqiperine

  Ari Haan (holandez) 01.01.2008-31.12.2010

  Oto Bariē (kroat) 01.07.2006 01.06.2007

  Hans Peter Brigel (gjerman) 29.03.2003 30.05.2006

  Xhuzepe Dosena (italian) 12.10.2002 16.12.2002

  Miklos Vadas (hungarez) 29.11.1953

  Ljubisha Broshiē (serb) 22.09.1946 13.10.1946


  _________________

  Sponsored content

  Re: Duka zgjedh: Holandezi Ari Haan drejt bankinės kuqezi

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue Nov 20 2018, 22:58