Trasferohemi ne www.Ksshkumbini.com

www.Ksshkumbini.Info


  Portreti i 12 skuadrave pas fazes se pare

  Share
  avatar
  polskaALB
  Admin
  Admin

  Male Numri i postimeve : 578
  Age : 33
  Vendndodhja : Warsaw / Poland
  Profesioni : Studenti
  Skuadra juaj e Zemres : SHKUMBINI kush tjeter... :)
  Registration date : 26/06/2007

  Portreti i 12 skuadrave pas fazes se pare

  Mesazh nga polskaALB prej Wed Nov 14 2007, 17:59

  Portreti i 12 skuadrave pas fazes se pare


  Besa, mundi gjithė rivalėt

  Vetėm
  nė gjysmėn e dytė tė fazės sė parė skuadra kavajase e tregoi mė mirė
  veten, atėhere kur i hapėn krahun nė kreun e renditjes dy “ushtarakėt”,
  Partizani dhe Dinamo, por edhe kur mposhti Tiranėn, Elbasanin e
  Vllazninė. Me rezultate qė nuk vijnė rastėsisht nė kėtė sezon, Besa
  harmonizoi mirė vlerat nė skuadėr, e cila e ardhur pas njė
  pjesėmarrjeje tė mirė nė Kupėn UEFA ku luajti me dinjitet nė dy turet e
  parė tė saj, arriti tre fitore resht nė javėt e para, barazoi
  aksidentalisht nė javėn e 4-t nė Korēė, vazhdoi me fitore deri nė javėn
  e 9-tė ku pėsoi humbjen e vetme tė fazės nė Peqin. Kėshtu kurba ishte
  nė ngjitje.  Dinamo, u luhat nga kreu

  Me njė
  fillim tė frikshėm qė nė javėt e para, tek Dinamo u pa ambicia e
  rikthimit te titulli, i cili ka pesė sezone qė i mungon. Por nė javėn e
  5-tė nė Tiranė e pa qė diēka i mungonte pėr tė qėnė e tillė nė
  vazhdimėsi, pasi humbet me Flamurtarin. Kjo humbje e tronditi paksa,
  duke bėrė qė tė shijonte edhe barazimet, por edhe njė humbje nė “derbi”
  me Tiranėn. Duke menduar se po binte, vjen fitorja e ringritjes me
  Partizanin nė javėn e 10-tė, ndėrsa mbyllja e fazės sė parė nė Peqin me
  barazimin 0-0 i forcoi edhe mė shumė pozitat nė kreun e renditjes.
  Skuadra ēaloi nė fushėn e vet.  Partizani, e mbylli nė rėnie

  Deri
  nė javėn e 5-tė ku regjistroi pesė fitore resht, Partizani u duk si
  kandidati mė serioz qė do tė kishte busull titullin kampion. Por java e
  6-tė e theu paksa kėtė ide me njė barazim nė Vlorė dhe humbja me Besėn
  nė javėn e 8-tė i ndali edhe hovin qė kishte marrė nė kreun e
  renditjes. Futbollistėt e rinj, por edhe ata mė tė vjetėr nė Superiore
  hynė nė njė situatė ku mė shumė humbi besimi se do tė rimerrej situata.
  Nuk ndodhi kėshtu, pasi me 2 barazime dhe 1 humbje, faza u mbyll dobėt
  nė raport me synimin, por edhe me galopimin nė javėt e para. Njė
  skuadėr sė cilės i duhet rregulluar shėnjestra e golit.  Vllaznia, dobėt nė fushėn e saj

  Shkodranėt
  morrėn frymė lirisht vetėm nė javėn e katėrt tė fazės sė parė, atėhere
  kur fituan ndeshjen e parė nė fushėn e tyre me Shkumbinin. Njė krizė
  mosbesimi, por edhe njė mungesė fati, ishin bashkėudhėtarėt e Vllaznisė
  nė vazdimėsinė e kampionatit, aq sa edhe Josa rrezikoi pankinėn. Por
  kthesa erdhi me 2 barazime dhe 1 fitore nė transfertė, pėr tu ndalur
  seriozisht nga Flamurtari nė javėn e 9-tė. Mbyllja ishte e “ashpėr”,
  sepse barazon pėrsėri nė fushėn e saj, por kėtė herė me kryesuesen e
  kampionatit, Besėn e Kavajės. Me pėrbėrjen qė ka, Vllaznia priste mė
  shumė, por edhe premton mė shumė, kryesisht nė fushėn e saj.  Elbasani, i pėlqyen barazimet

  Merkatua
  e verės e vendoste skuadrėn verdheblu pėrsėri si njė pretendonte, por
  kjo mbeti vetėm si njė ide e verės, sepse kampionatin e nisi me barazim
  nė fushėn e vet, duke shkuar gjatė gjithė fazės nė 4 barazime. Kėtu
  ndoshta ishte difekti i parė i skuadrės sė Elbasanit, tė cilin u mundua
  ta kompensonte me ndeshjet jashtė fushės sė tij. Por duhet veēuar se,
  ashtu sikundėr edhe Besa, Partizani e Shkumbini, Elbasani nuk humbi
  asnjė ndeshje nė fushėn e tij, njė tregues qė duhet tė jetė pozitiv nė
  vlerėsimin qė do t’i bėjnė rivalėt nė dy fazat e tjera. Gjithsesi, i
  duhet tė shėnojė mė shumė.

  Flamurtari, nuk dha pėr mė shumė


  Pėr
  tė thėnė se kėtė fazė tė parė ishte njė Flamurtar i rilindur, kjo ende
  nuk mund tė besohet, por qė ishte njė skuadėr me synime mė tė larta se
  nė sezonin e kaluar, kjo u reflektua nė pėrballjet me skuadrat e mėdha:
  Tiranėn e Dinamon qė i mundi, apo me ndalesėn qė i bėri Partizanit
  kryesues nė javėn e 6-tė. Nė skuadrėn vlonjate mė shumė problem kanė
  qėnė ndeshjet me skuadrat qė kėrkonin mesin dhe shkėputjen nga fundi i
  renditjes, se sa ato qė kėrkonin kreun e klasifikimit. Nga java nė javė
  skuadra tregoi edhe shenja lodhjeje apo pėrvojė tė pakėt, e cila nė
  Durrės nė javėn e fundit foli “de facto” nė kėtė tregues.  Shkumbini, “kapriēioz” me tė mėdhatė  fazėn e parė skuadra peqinase e ndryshoi imazhin e kampionateve tė
  kaluara, ku quhej si “postbllok” qė edhe dhuna nuk kursehej. Shkumbini
  i kėtij sezoni shfaqet me tjetėr pamje, madje mund tė thuhet se ėshtė
  njė nga skuadrat me pėrbėrjen mė cilėsore nė 11 skuadrat e tjera tė
  Superiores. Por ėshtė edhe skuadra ku “timoni” ka ndryshuar cilėsisht
  nė drejtim dhe nė financa, dy tregues tė cilėt ndoshta e vendosėn nė
  vendet e mesit tė renditjes, dhe jo nė zonėn e ftohtė ku ishte
  “vėrdallosur” nė kampionatet e fundit. Gjithsesi, nė fushėn e tij i ka
  thyer tė mėdhatė, por ndoshta ka mė shumė pėr tė thėnė nė 22 javėt e
  tjera.  Tirana, nuk ka “kostumin” e kampiones

  Pas
  vitit 2000 skuadra e Tiranės ishte bėrė “refreni” qė kėndohej nė ēdo
  kampionat pėr titullin kampion. madje ka qėnė skuadra me futbollistė
  shumė cilėsorė vendas dhe tė huaj, njėkohėsisht edhe mė e paguara nė
  kėto vite, sidomos me katėr donatorėt e saj. Por po me kėta donatorė,
  nė kėtė kampionat firot e fillimit e ēuan nė njė “pikjatė” tė
  rrezikshme, e cila preku edhe fundin e renditjes nė dy javė. Ky ishte
  treguesi ku u kap kthesa, e cila fillimisht “hėngri” kokėn e trajnerit
  Starova. Besimi te vlerat e futbollistėve titullarė tashmė ėshtė bėrė
  mė i fortė, pasi aty militon pjesa mė e madhe e kombėtares shqiptare.  Kastrioti, transfertat nuk e rrezikuan


  Njė
  skuadėr nė Superiore qė nuk ka njė fushė tė saktė ėshtė e destinuar pėr
  tė udhėtuar, e kėtė bėri skuadra krutane, pasi stadiumi ėshtė nė
  rikonstruksion dhe tė gjitha ndeshjet i zhvilloi jashtė Krujės.
  Gjithsesi, kjo nuk u bė barrierė qė ta rrezikonte, edhe pse ka 13 pikė
  dhe renditet nė vendin e 9-tė nė fundin e fazės sė parė. Nė kėtė
  skuadėr ka elementė qė garantojnė jo vetėm qėndrimin nė Kategorinė
  Kryesore, por njė pozicion komod nė renditje. Ndoshta ėshtė lėnė qė
  “bateritė” tė shkarkohen nė dy fazat e mbetura, ku edhe trajneri Bici
  mundet qė tė konfirmohet si njeriu qė sjell ndryshimin.  Besėlidhja, ende debutuese e kampionatit

  E
  brishtė dhe me luhatje u paraqit skuadra e Besėlidhjes nė 11 javėt e
  fazės sė parė. Sepse tri pikėt e para kjo skuadėr i arriti vetėm nė
  javėn e katėrt, teksa thyeu Tiranėn nė “Selman Stėramsi”, madje me
  trajnerin e sapovendosur Ritvan Kulli. Afėrsisht e barabartė si nė
  fushėn e saj ashtu edhe nė ndeshjet nė transfertė, te skuadra lezhjane
  nuk ka ardhur ende momenti qė tė veēohet nė zonėn komode tė renditjes.
  Jo vetėm se ėshtė debutuese, jo vetėm se ėshtė afėr zonės sė ftohtė nė
  renditje, por edhe pse elementėt qė ka nuk po bėjnė ndonjė diferencė
  pozitive, duke “nxehur” edhe tifozerinė pėr protesta.  Teuta, pozitive nė start e mbyllje

  Java
  e 1-rė dhe java e 11-tė do tė mbahen mend pėr Teutėn si takimet nga ku
  ka treguar diēka nga e mira e sezonit tė kaluar. Nė ndeshjet e tjera
  durrsakėt kanė ndjerrė seriozisht largimet e sezonit tė kaluar, por
  edhe pamundėsinė e tė rinjve qė tė jenė nė krah tė portierit Kapllani
  pėr njė Teutė nė katet e larta tė renditjes. Fazėn e mbylli si
  kandidate e Kategorisė sė Parė, duke mos bindur ndoshta edhe pėr mė
  shumė. Tashmė drejtohet nga njė trajner pa paleta tė larta por me
  bagazh nga e kaluara e tij, qė do tė thotė se Begeja mund tė jetė njė
  shtysė pozitive deri nė merkaton e janarit. Aty ėshtė edhe ēelsi i
  shpėtimit.  Skėnderbeu, i fundit nė gjithė treguesit

  E
  nisi me shumė bujė, deklarata e premtime Skėnderbeu kėtė kampionat,
  madje edhe pse erdhi nė Superiore edhe si kampione e njė kategorie mė
  poshtė. Por skuadrės i munguan shumė elementė nė vazhdimin e garės, e
  cila vetėm nė katėr javėt e para e deklaroi Skėnderbeun si pjesė e
  kategorisė mė tė lartė tė futbollit shqiptar. Barazimi 1-1 nė Korēė
  soli rėnien e madhe pas sė cilės erdhėn 7 humbje dhe vendi i fundit i
  “salduar” pėr shumė javė. Ndėrsa midis skuadrės dhe golashėnuesit mė tė
  mirė tė fazės sė parė, Maruis Ngjela, duket se ėshtė njė hendek qė
  duhet bashkuar. Ka edhe 22 javė qė tė tregojė se nuk ėshtė pėr
  “serenatė” nė futboll.


  _________________

   Ora ėshtė Thu Dec 13 2018, 19:09