Trasferohemi ne www.Ksshkumbini.com

www.Ksshkumbini.Info


  Shorti pėr Botėrorin 2010, Shqipėria nė vazon e katėrt

  Share
  avatar
  polskaALB
  Admin
  Admin

  Male Numri i postimeve : 578
  Age : 32
  Vendndodhja : Warsaw / Poland
  Profesioni : Studenti
  Skuadra juaj e Zemres : SHKUMBINI kush tjeter... :)
  Registration date : 26/06/2007

  Shorti pėr Botėrorin 2010, Shqipėria nė vazon e katėrt

  Mesazh nga polskaALB prej Thu Oct 25 2007, 13:07

  Shorti pėr Botėrorin 2010, Shqipėria nė vazon e katėrt
  Kuqezinjtė ngjiten me tetė vende nė renditjen e FIFA-s
  Shqipėria

  konsolidon pozitat e saj drejt objektivit pėr t‘u ngjitur nė vazon e
  katėrt pėr shortin e grupeve eliminatore nė Botėrorin 2010. Pas dy
  rezultateve pozitive tė arritura nė kualifikueset e Kampionatit
  Europian, skuadra e drejtuar nga Oto Bariē ka bėrė tetė "hapa" pėrpara
  dhe tashmė klasifikohet si forca e 70 nė botė. Barazimi nė fushėn e
  Sllovenisė, por mbi tė gjitha rezultati 1-1 i arritur nė "Qemal Stafa"
  pėrballė Bullgarisė, rritėn kuotat e kuqezinjve e tashmė ata kanė 35
  pikė mė shumė se nė renditjen e FIFA-s nė muajin shtator dhe shpresat
  pėr tė mbajtur kėtė pozicion (ekzistojnė shanset qė tė ngjitemi edhe mė
  shumė) janė tė mėdha. Kjo, pėr faktin se nė 17 nėntor, nė Tiranė do tė
  vijė Bjellorusia, tė paktėn nė letėr tri pikėt janė tė sigurta, ndėrsa
  katėr ditė mė pas luhet nė fushėn e Rumanisė, e rezultati pozitiv nuk
  duket tabu. Skuadra, e udhėhequr nga Mutu, ėshtė kualifikuar e para nė
  Grupin G dhe ka "simpati" pėr skuadrėn tonė, pasi rivali i tyre direkt,
  Bullgaria, ka lėnė pikė tė rėndėsishme pikėrisht nė dy pėrballjet me
  Shqipėrinė. Me kėtė renditje, pėrfaqėsuesja ėshtė vetėm katėr pozicione
  larg klasifikimit rekord nė epokėn "Bariē" (nė gusht 2007 ishim tė
  66-ėt) dhe tetė vende mė poshtė rekordit absolut nė renditjen mujore tė
  FIFA-s (kur skuadrėn e drejtonte gjermani Brigel), vendi i 62-tė nė
  gusht 2006.

  Evropė
  Paralelisht me ngritjen prej tetė vendesh nė renditjen botėrore,
  skuadra jonė ėshtė ngritur edhe nė renditjen e UEFA-s, pėr
  pėrfaqėsueset evropiane. Nga vendi i 36 nė "kontinentin e vjetėr",
  tashmė Shqipėria renditet e 34-ta nė kuotėn e 455 pikėve. Me kėtė
  klasifikim, tė paktėn momentalisht mbajmė vendin nė vazon 4, nė tė
  cilėn pėrfshihen skuadrat nga vendi 28 (Bosnjė- Hercegovina) deri nė
  vendin 36 (ku tashmė pozicionohet Maqedonia). Gjithsesi, asgjė nuk mund
  tė cilėsohet si e pėrfunduar, pasi lėvizjet nė zonėn evropiane janė
  shumė tė mėdha. Mjafton tė shohėsh renditjen e kėtij muaji pėr tė parė
  se vetėm nė dy ndeshje Gjeorgjia, Moldavia, por edhe Qipro kanė bėrė
  hapa gjigant pėrpara, pas fitoreve nė eliminatoret e Euro 2008.

  Grupi G
  Renditja e publikuar dje nga FIFA ka sjellė tė tjera lajme pozitive pėr
  kuqezinjtė. Tė gjithė kundėrshtarėt tanė direkt nė garėn pėr vazon e
  katėrt kanė pėsuar rėnie tė ndjeshme. Sllovenia tashmė renditet e 76-ta
  nė botė (duke zbritur njė vend mė poshtė), ndėrkohė qė nė renditjen e
  UEFA-s e sheh veten nė vendin e 37-tė: -2 pozicione. Nėse qėndron nė
  kėtė vend deri nė fund, skuadra e Matjazh Kek rrezikon qė nė shortin e
  25 nėntorit nė Afrikėn e Jugut ta shohė veten nė vazon e pestė. Po kaq
  e keqe ėshtė edhe situata e Bjellorusisė: humbja 0-1 nė shtėpi me
  Luksemburgun ka qenė njė goditje shumė e fortė. Nga vendi i 75-tė nė
  botė ata kanė zbritur nė tė 94-in, ndėrsa nė Evropė ata kanė rėnė nga
  vendi i 34-t nė tė 43-in. Ulje ka pasur edhe Holanda, qė tashmė e sheh
  veten e shtata nė botė, Rumania ka qėndruar konstante nė vendin e 12,
  ndėrsa Bullgaria ėshtė ngritur me njė pozicion dhe ėshtė e 34-a.

  Kundėrshtarėt


  Kuqezinjtė, tė favorizuar edhe nga rivalėt
  Gara pėr njė vend nė vazon e katėrt nė shortin e eliminatoreve tė
  Botėrorit 2010 ėshtė krejtėsisht e hapur, pasi janė shumė ekipe qė
  pretendojnė pėr njė vend. Pavarėsisht rezultateve tė Shqipėrisė nė dy
  takimet e radhės ndaj Bjellorusisė dhe Rumanisė, shumė gjėra do tė
  pėrcaktohen edhe nga rezultatet e rivalėve tė kuqezinjve. Nė fakt,
  ndeshjet e muajit nėntor favorizojnė kombėtaren e drejtuar nga Bariē,
  pasi njė pjesė e ekipeve tė vazos sė 5-tė do tė luajnė vetėm njė takim,
  ose do tė ndeshen me skuadrat mė tė forta nė grup. Islanda, njė nga
  rivalėt mė tė afėrt tė kuqezinjve nė renditjen e FIFA-s, do tė luajė
  vetėm njė ndeshje ndaj Danimarkės, ku fqinjėt e tyre nordikė kėrkojnė
  njė fitore pėr tė ėndėrruar ende pėr njė kualifikim nė EURO 2008.
  Maqedonia, skuadra qė aktualisht mban vendin e fundit nė vazon e
  katėrt, ka dy pėrballje mjaft tė vėshtira me Anglinė dhe Izraelin dhe
  nė rast humbjesh, do tė vazhdojė tė qėndrojė pas pėrfaqėsueses tonė.
  Armenia do tė luajė kundėr Portugalisė dhe Kazakistanit, ku vetėm me
  kėtė tė fundit ka shanse reale pėr tė marrė fitore, ndonėse me njė
  koeficient tė ulėt. Ndėrkohė, Letonia do tė pėrballet me Lihtenshtejnin
  dhe Suedinė, ku mjafton njė humbje me skuadrėn e Ibrahimoviē qė ajo tė
  mbetet pas Shqipėrisė, pasi diferenca me pikė nė renditje ėshtė shumė e
  madhe. Njė situatė e njėjtė edhe pėr Lituaninė, e cila ka shumė
  diferencė pikėsh nga kombėtarja jonė dhe vetėm nė rast fitoreje ndaj
  Gjeorgjisė dhe Ukrainės mund tė na arrijė apo kalojė nė renditje. Por
  lajme tė mira vijnė edhe nga skuadrat qė gjenden sipėr kuqezinjve nė
  renditje. Moldavia luan vetėm njė ndeshje kundėr Hungarisė, ndėrsa
  Uellsi ka dy takime tė vėshtira kundėr Irlandės dhe Gjermanisė. Njė
  situatė po kaq tė komplikuar ka edhe Qipro, qė do tė ndeshet me
  Gjermaninė dhe Ēekinė, dy skuadra qė pavarėsisht kualifikimit nė EURO
  2008, luftojnė pėr vendin e parė nė grup. Nėse kuqezinjtė e drejtuar
  nga Oto Bariē bėjnė detyrėn ndaj Bjellorusisė me 17 nėntor, atėherė
  vazoja e katėrt duket thuajse e siguruar.  Renditja Evropiane
  Skuadra P  29. Sllovaki 600  30. Belgjikė 577  31. Qipro 556  32. Uells 521  33. Moldavi 497  34. Shqipėri 455  35. Gjeorgji 447  36. Maqedoni 423  ------  37. Slloveni 422  38. Islandė 410  39. Armeni 400  40. Letoni 386  41. Austri 382  42. Lituani 380  43. Bjellorusi 358


  _________________

   Ora ėshtė Mon Jun 18 2018, 18:41