Trasferohemi ne www.Ksshkumbini.com

www.Ksshkumbini.Info


  KOMBETARIA SHQIPETARE DHE BARIC!!!

  Share
  avatar
  polskaALB
  Admin
  Admin

  Male Numri i postimeve : 578
  Age : 33
  Vendndodhja : Warsaw / Poland
  Profesioni : Studenti
  Skuadra juaj e Zemres : SHKUMBINI kush tjeter... :)
  Registration date : 26/06/2007

  KOMBETARIA SHQIPETARE DHE BARIC!!!

  Mesazh nga polskaALB prej Tue Jun 26 2007, 17:41

  Shqipėria ngjitet nė klasifikimin e pėrgjithshėm

  Afrohet 11 shkallė drejt kreut skuadra pėrfaqėsuese


  Pėrfaqėsuesja shqiptare ka ngjitur 11 shkallė mė lart nė renditjen e FIFA-s pėr muajin prill, duke bėrė kėshtu njė hap galopant, qė pėr herė tė fundit ka ndodhur nė muajin shtator tė vitit 2006, kur renditeshim nė vendin e 75-tė. Tani, Shqipėria renditet nė vendin e 77-tė, me 422 pikė, ndėrkohė qė nė muajin mars renditej e 88-ta nė botė. Ky ėshtė pozicioni mė i mirė i kombėtares, qė nga koha kur marrė drejtimin e skuadrės trajneri Oto Bariē. Nė vendin e parė ndodhet Italia, ndėrsa nga skuadrat e grupit tonė kryeson Holanda, qė pozicionohet e gjashta, mė pas Rumania nė vendin e 14-tė, Bullgaria e 38-ta, Bjellorusia e 63-ta dhe Luksemburgu nė vendin e 177-tė. Pra, edhe pse ėshtė ngjitur disa shkallė, Shqipėria lė pas vetėm Luksemburgun nė renditje, por mbi pėrfaqėsuesen tonė, nė vendin e 76-tė, ndodhet Sllovenia, qė ka humbur katėr vende nga renditja e muajit tė kaluar.

  Fri Apr 20, 2007


  _________________
  avatar
  polskaALB
  Admin
  Admin

  Male Numri i postimeve : 578
  Age : 33
  Vendndodhja : Warsaw / Poland
  Profesioni : Studenti
  Skuadra juaj e Zemres : SHKUMBINI kush tjeter... :)
  Registration date : 26/06/2007

  Re: KOMBETARIA SHQIPETARE DHE BARIC!!!

  Mesazh nga polskaALB prej Tue Jun 26 2007, 17:43

  Shqipėria fiton dhe vendos tre rekorde ekipore

  Shqipėria arriti fitoren e dytė rresht me Luksemburgun (3-0) pas asaj katėr ditė mė parė nė Tiranė (2-0) dhe dhe tė tretėn historike tė saj nė ndeshjet nė transfertė. Shqipėria kishte fituar mė parė nė Kishiniev me Moldavinė (2-3) mė 7 qershor 1995 kur pėr formacionin e Neptun Bajkos (shėnuan Kushta, Bellaj dhe R.Vata) dhe nė Alma Ata me Kazakistanin (0-1: Bushi) nėn drejtimin e Hans Peter Brigelit, mė 13 tetor 2004.

  Njė mbrėmje tjetėr rekordesh pėr Kombėtaren e Bariēit me katėr rezultate pozitive rresht nė shtatė takimet e fushatės kualifikuese Euro 2008: 2 fitore dhe 2 barazime, si dhe katėr ndeshje pa pėsuar gol, plot 360 minuta lojė, ku pa dyshim merita nuk ėshtė vetėm e portierit me pėrvojė Arjan Beqaj, por tėrė ekipit shqiptar.

  Gjithashtu edhe golaverazhi tashmė sheh nga kahu pozitiv +2 (8-6). Ajo qė e bėn edhe mė madhėshtore fitoren e Shqipėrisė ėshtė fakti se nė Luksemburgun ėshtė fakti se Holanda fitoi me rezultatin 1-0 nė kėtė vend, madje me gol nė minutėn e 83.

  Takimi nė “Josy Barthel” u ndoq nga njė numri i madh shqiptarėsh ku ngjyrat e kuqe janė pėrmjerrė me ato vendase pasi dhe vendasit luajtėn uniformė tė kuqe. Shqipėria luajti nė kėtė takim me tė bardha.

  PJESA E PARĖ: - Luksemburgu sulmoi menjėherė dhe fitoi goditjen e parė nga kėndi qysh nė minutėn e parė tė takimit. Beqaj neutralizoi me daljen e tij. Ishte radha e portierit vendas Joubert tė shpėtojė portėn e Luksemburgut. Nė minutėn e 3-te, Mukaj ekzekutoi njė goditje tė lirė duke rrezikuar portėn mike. Nė minutėn e 4-t Curri ekzekutoi goditjen e parė nga kėndi pėr Shqipėrinė. Bushi gjuajti njė minutė mė pas, por jashtė kuadratit. Minutat tė mira pėr Shqipėrinė, kur dhe Kapllani dhe Bogdani bėjnė pėrpjekje pėr tė shėnuar golin e parė, por portieri Joubert shpėton portėn e tij. Nė tė 8’ Skela ekzekuton njė goditje tė lirė, pas faullit tė Kinziger. Minuta e 11 ofroi Haxhin tė godasė portėn e Joubert me anė tė njė goditje tė lirė. Skela shkaktoi nje faull dhe gjyqtari lituanez e ndėshkoi me karton tė verdhė. Fantazisti i Energi Kotbus do tė mungojė nė ndeshjen e ardhshme me Holandėn. Shqipėria bėn vazhdimisht pėrpjekje drejt portės sė Luksemburgut, por nė dy raste Kapllani nuk arriti tė vazhdojė aksionet. Skela kaloi nė avantazh Shqipėrinė nė minutėn e 25 falė nuhatjes sė tij. Goli i dytė i Ervinit nė eliminatoret e Euro 2008 pas atij me Bjellorusinė nė Minsk.

  Nė tė 37’ Edmond Kapllani realizoi me kokė golin e dytė pėr Shqipėrinė. Goli i dytė nė dy ndeshje pėr sulmuesin shqiptar tė Karlsruhes. Nė minutėn e 45-tė, Skela ekzekutoi njė goditje tė lirė, por Bogdani edhe pse goditi me kokė nuk arriti tė shėnjestrojė portėn, duke humbur kėshtu rastin pėr tė shėnuar golin e parė tė tij nė kėtė edicion.

  PJESA E DYTĖ: Nisi me njė zėvendėsim tė Luksemburgut, kur nė vend tė Bigard hyri nė lojė Lombardeli. Ashtu si pjesėn e parė ishte sėrish Luksemburgu qė fitoi goditjen e parė nga kendi, tė dytėn kundrejt 3 tė Shqipėrisė. Nė minutėn 49 Haxhi ekzeutoi njė goditje tė lirė nė gjysmėfushėn tonė pas faullit tė Remi.

  Nė minutėn e 54 Bushi u ndėshkua me karton tė verdhė. I dyti pėr Shqipėrinė nė kėtė takim. Gjithsesi Bushi do tė luajė me Holandėn, pasi pėr tė ėshtė kartoni i parė i verdhė i marrė.

  Nė minutėn e 60, Klodian Duro hyri nė vendin e Ervin Skėlės. Edhe trajneri Gi Hellers hodhi nė fushė portugezin e natyralizuar si luksemburgas Da Mota nė vend tė Pajal

  Remi i Luksemburgut ndėshkohet me karton te verdhė. 1-2 numri i kartonave, por golat janė 0-2. Nė minutėn e 67 u shfaq fuqishėm Lorik Cana, i cili goditi shtyllėn horizontale. Trajneri Oto Bariē mendoi se tashmė ėshtė radha e Besart Berishėn duke e futur kosovarin nė vend tė Alban Bushit, i cili dėshtoi edhe nė kėtė ndeshje pėr tė shėnuar golin e tij tė 15-tė. Nė minutėn e 72 Kapllani e ēoi rezultatin nė 3-0. Berisha i porsafutur veproi bukur nė zonė nga e djathta e sulmit tonė lėshoi njė asist pėr durrsakun i cili goditi fuqishėm nė kėndin e sipėrm tė portė sė mbrojtur nga Joubert. I jashtėzakonshėm Kapllani. Tre gola nė dy ndeshje. Nuk ndalet mė. Sulmuesi i Teutės, Daniel Xhafaj futet nė vend tė Devi Mukaj. Sėrish tre katėr sulmues tė pastėr nė ndeshjen qė flet vetėm pėr Shqipėrinė, kur dhe rasti i fundit i pėrket Besart Berishės. Njė fitore e bukur pėrpara ballafaqimit tėrheqės me Holandėn, mė 12 shtator nė Tiranė.

  SKEDA

  Luksemburg-Shqipėri 0-3

  Shėnues: Skela 25’, Kapllani 37’, 72’

  Luksemburgu: Joubert, Strasser, Bigard (46’ Lombardeli), Hoffman, Kinziger, Payal (64’ Da Mota), Peters, Bettmer, Remy, Mutsch, Collete (79’ Sagramola).

  Stol: Oberweis, Ferrira, Heinz, Plein

  Trajner: Guy Hellers

  Shqipėria: Beqaj, Dede, Haxhi, Dallku, Curri, Cana, Mukaj (77 Xhafaj , Skela (60’ K.Duro), Bogdani, Kapllani, Bushi (67’ Berisha)

  Stol: Hidi, Vangjeli, Bulku, Salihi,

  Trajner: Oto Bariē.

  Per me teper shikoni https://www.dailymotion.com/video/x26zvs_luxembourg-vs-albania


  Fri Jun 08, 2007


  _________________

   Ora ėshtė Tue Nov 20 2018, 23:36